Internet bez života

16. january 2015 at 0:30 | Yaraki |  Výlevy a světonenávistný rage
Témata týdne, to je vám ošemetný byznys.
Člověk se dozví i věci, co se NIKDY dozvědět nechtěl. Jako třeba návštěvnost něčího bloquísku v přesně systematizovaných číslech. Narazila jsem skrze tuto blog-funkci už i na obrázky všech možných ztopořených údů a výlevů o konci světa. Tehdy jsem se bála. Moc. Ale rozhodně ne tak moc, jako se bojím teď.

Zjistila jsem, že tohle ošemetné téma "život bez internetu" se stalo jakýmsi prototypem stereotypu. Ne vážně, přijde mi, že 90% článků je marným zoufáním si, že bez internetu by se žít nedalo, nebo naopak prostým chvástáním, jaký wild wild život dotyčný žije a internet by nepostrádal, ani kdyby ho za to platili. Je to zvláštní. Ta potřeba sdělit něco, co už bylo sděleno mnohokrát.
Neberte to však jako čirou kritiku (přestože téma týdne "Život bez internetu" paradoxně připomíná spíš skladištěm textů "Bez vlastního, originálního života") člověk se musí pozastavit nad každou z těch desítek forem jak tu samou informaci napsat. Kdyby nic, ta rozmanitost je na tom zajímavá. Stovky slov a nápaditých opisů, jak vykřičet do internetového světa, že internet je na hovno.

Popravdě on asi trochu je, že jo. Internet nás neustále svádí, neustále nám předkládá desítky, ne-li stovky a tisíce pohledů na jeden a tentýž problém. Zajímavé pojednání na toto téma jsem četla právě nedávno. Autor tam krásně vypíchl jednu smutnou skutečnost - lidé už nebrání svůj názor před jiným názorem na tatáž fakta, ale brání svá fakta před jinými fakty. Nemluvě o skutečnosti, že spíš aby hledali jedince s podobnými názory a zájmy a vesele s nimi trajdali po rozkvetlých lukách, raději vyhledávají opačné názory, se kterými mohou po večerech zběsile soupeřit. Každý máme zájmy, že jo. Docela dobré je ale nezapomenout, že cokoli napíšete do těhle vod, odrazí se někde o nějakou neviditelnou hladinu, někdo si to přečte bez ohledu na pravdivost původní myšlenky a pak s tím vesele vyrazí do světa.
Naše společnost mi přijde zmatená. Koukáme se na ten samý obrázek, ale jedni popisují jeho barvy a druzí kompozici. Třikrát sláva! máme tady hádku. Hádku, do které se zpravidla ještě připlete jedinec, co popisuje nějaký úplně jiný obrázek a místo hádky máme třetí světovou pěkně z pohodlí domova, kde na vás ti zlí interneti nemůžou.

Jak říkám - zajímavé. Přesto nejsem schopna rozhodnout, zda-li by život bez internetu, bez toho bezpřehého plátna plného všemožných pravdivých i nepravdivých faktů, byl lepší nebo horší. Lidé by asi více spoléhali na klasičtější média, více přemýšleli. A zároveň byli také snadno zmanipulovatelní nějakým silným a masivně se prosazujícím názorem, protože by neměli takovou možnost srovnání. Taky by je nebránila ta neviditelná zeď nereálna, co vám zpravidla v internetových přestřelkách kryje záda.

Bez internetu by se mnoho informací šířilo pomaleji. Mobilní operátoři by si namastili kapsy. Je možné, že by lidé chodili víc ven, víc se bavili jeden s druhým z očí do očí. Na druhou stranu spoustu přátel byste ztratili už jen pro ten prostý geografický fakt, že jsou moc daleko a vy nemáte čas je vídat...

Mno... řekněme, že už jsem se slušně zamotala do vlastních pseudodedukcí, takže pokud bych měla nějak shrabat všechny myšlenky na hromádku - lidi, myslete vlastní hlavou. Díky bohu, že internet, co nás spojuje a dává nám tisíce různých pohledů na věc a ještě o tisíc víc možností, existuje, ale není nějakým pomyslným božstvem, které má vždycky pravdu. Ne všechno, co někdo vyžblebtne na internetu je pravda. Hrabejte hlouběji. Myslete více. A choďte ven, ať mají důchodci na koho řvát, že za komunistů bylo líp :)

A s tím se s Vámi loučím, žijte blaze.

 

5 people judged this article.

Comments

1 Willy Willy | Email | Web | 16. january 2015 at 4:46 | React

Nejhorší je, že je čím dál těžší zjistit, kde je skutečně pravda. Dříve měli lidi odlišné názory. Dnes mají odlišné fakta. A každý má pro svá fakta, své vlastní zdroje. A pak je tu velká část populace, kterou skutečnost vůbec netankuje. A čím více lidí pravdu vůbec nevyhledává, tím více celá společnost míří do pekel.

2 sathutfujzy sathutfujzy | 16. january 2015 at 7:48 | React

nedá se vina svalovat na internet, chyba bude spíš v lidech. v jejich egu. :-))

3 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | Email | Web | 16. january 2015 at 10:14 | React

Jsem konsternován! Článek delší jak jeden odstavec s vlastním názorem, který kritizuje, neopakuje se milionkrát jinde..a ještě ke všemu na blogu s koukatelným designem! Modlitby byly vyslyšeny, oběti Cthulhu byly přijaty. Fantastisch.

4 Yaraki Yaraki | Web | 16. january 2015 at 11:37 | React

[1]: Přesně to jsem se snažila naznačit - než se začnete hádat, zkuste se zamyslet kde jste ke svým faktům přišli. A netankující lidé - to je kapitola sama pro sebe :D

[2]: Tak koneckonců oni jsou ti, kdo internet udělali takže ano, mohou za to.

[3]: Mucinqky muck! Juchity Juch! Kytičky, hvězdičky, sluníčko. Jsem překvapena a polichocena naráz... to se mi stalo naposled když... *some of those Yaraki-censored stories* Děkuji pěkně :)

5 Elis Elis | Web | 16. january 2015 at 16:00 | React

Myslím, že tady platí jedině, že všeho s mírou...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.