Sedmý syn / Seventh son - recenze

29. january 2015 at 23:46 | Yaraki |  Filmové recenze
Je čas standardizovat šablonu pro recenze filmů. Heh, proč zase já?

Kdybyste někdy dumali, kdo je přeborníkem v pletení bičů na vlastní osobu, jsem to já. Zajdu do kíňa, ale nemůžu se prostě jen pokochat, zahodit futrál od popcornu, dopít colu z Intersparu... ne, já musím napsat recenzi, že jo. Fuj na mě.


Název filmu: Seventh Son (Sedmý syn)

Obecné: Fantasy/Dobrodružný (Velká Británie/USA/Kanada/Čína), 2014, 103 min
Režie: Sergej Bodrov (knižní předloha: Joseph Delaney (nečetla jsem))

Primární pohnutka (jež mě vedla konkrétně k této návštěvě): Ben Barnes - herce znám lepší, ale málokterý z nich disponuje těma podmanivýma černýma očima. A je z Londýna. Nuff said.

Proč na film jít: hledáte-li příjemné odreagováníčko pro jedno nevinné odpoledne, vzhůru do kina. Nesnášíte Jona Snow jako já? Pak běžte dvakrát. Ale nečekejte něco, co vás nadobro zbourá...Bohužel je třeba podotknout, že jsem k filmu od začátku nepřistupovala jako k pohádce. A ona to k mojí smůle je pohádka. Poměrně hezky řemeslně udělaná, se spoustou kliché, ale to by člověk zkousnul. Co už mi více skřípe mezi zuby jsou některé poměrně zbytečné pasáže, nebo přesněji řečeno nedobře vybalancované přechody scén a jejich počet. Chápu, že se vše koná podle knihy, ale scénáristi zřejmě jaksi opominuli skutečnost, že do papírových desek se toho vejde zpravidla více. V Sedmém synovi je dvatisícedvěstědvacetosm postav - jsou zajímavé, ale prostě nějak není čas je propracovat tak, aby člověk jejich život přešel s nějakou silnější pohnutkou než prostým "Meh, další mrtvej."
Benďa Barnes je maličko tuhej, to musím uznat taky, ale koukat se na něj jako vždycky dá, skoro bych až řekla, že nějaká slastná poznámka ukápla. My, co jsme zvyklejší na ostřejší hochy neseme poměrně těžko skutečnost, že 99% záporáků tvoří něžné pohlaví. Což o to, dámy v čele s Demi Moore jsou ukrutné, ale jako ve všem dalším je jich tolik, že jejich vzájemná rozdílnost a pohnutky tolik nevyniknou. Jeff Bridges je pán a některým jeho hláškám jsem se dokonce i nahlas zasmála, za což mě pravděpodobně nenávidí půlka kina, ale čert to vem, vážně je vtipný.

Jak tak na to zpětně koukám, musí se zdát, že film se mi příliš nelíbil, jen jsem se zase chlámala jako imbecil - opak je pravdou (až na toho imbecila) - užila jsem si tu nenáročnost zápletky a některé scény (duchové v lese) mě vyloženě potěšily a inspirovaly. Bohužel jsem už asi "přeladila" na větší kruťárny, více emočního utrpeníčka a složitější cestu k vítězství než jen náhle prozření a uvědomění hodnot jednoho ze záporáků.
Co musím zmínit jsou kostýmy - zvláště ty dámské - skvěle kolidují s postavou a jejími proměnami a ty korzetové topíky mladé kladné hrdinky jsou vyloženě k pomilování, stejně tak i zajímavé zpracování draků a proměn čarodějnic.

Celkový verdikt: Tomuto počinu by jenom prospělo temnější prostředí. Na pohádku to mám moc chlapáckých fórů a vybuchujících "Michael Bay" momentů, na seriózní fantasy je to trochu moc svaté. Také mě zaskočila "sexy" scéna, kterou bych v pohádkově laděném Sedmém synovi opět nečekala. Na druhou stranu za "dat Barnes' chest" se hněvat nehodlám, že.

Hodnocení: 5,5/10 Yaraki approves

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Amia Amia | Web | 3. march 2015 at 0:03 | React

já jsem četla snad druhý díl či co, alespoń mám ten pocit. tam mě neskutečně žralo, že rozdělení na dobro a zlo je úúúpně jednodudhcé - kluci jsou hodní, holky jsou zlé.
Pohodička.

Film byl příjemmný v tom, že to neříká tak na plnou pusu, dokonce dvě hlavní a jedna druhá žena jsou ve skutečnosti hodné.
Jinak jsem čekala přeci jenom víc.

2 Yaraki Yaraki | Web | 3. march 2015 at 0:06 | React

[1]: dobrý postřeh, to jsem si nějak nepospojovala (nebo zapomněla, klasisch), každopádně souhlasím - za ty prachy a s tím osazenstvem se z toho dalo vymlátit víc...

3 Akai Akai | Web | 23. may 2015 at 22:03 | React

Just saw the first seventeen minutes... Didn't make it past, I just felt like watching a fantasy film from before or early after LotR in every of its aspects - music, dialogue, acting... I dunno, I guess I'm too spoilt by all the recent films and series that happen to be simply incredible :D i mean, supernatural has better effects than this ;)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.