Předsudky, zásudky, odsudky, výsudky... o čem že jsme to mluvili?

5. february 2015 at 23:42 | já |  Výlevy a světonenávistný rage
Rozlehlejší téma lze si představit jen těžko. Rozhodla jsem se proto vrámci svého typického osvícení, že se zaměřím pouze na určitý výsek. Roste ve mě sice přesvědčení, že nepůjde o neobvyklý, světaborně novátorký názor, ale čert to vem. Taky bych mohla zabořit pero *heh* do ještě klišoidnějších zátok tohoto oceánu jako je "na základce mě týrali protože jsem měla tři nohy, ale jinak byla úplně normální emo" nebo "proč jsou všichni tak zlí předsudkáři". To už jsou moji Muslimové v Evropě lepší. O trošku.

Pro jistotu bych hned zkraje ráda uvedla, že mám mnoho předsudků a jsem si toho plně vědoma. Spoustě věcí nerozumím dokonale, ale na základě výžbleptů svých známých, četby internetových výkeců a sledovaní obecných zpráv se snažím na všechno utvořit nějaký střízlivý názor. Jak říká moje babička, hlavně se z toho neposrat. Snažím se ze všech sil, přestože mi jich v poslední době ubývá. Valí se na nás taková hromada témat o kterých je v podstatě lidskou povinností si něco myslet a nějak se prohrabat vším tím marastem je dle mého takřka nemožné. Snadno dochází k mystifikacím a člověk si žádným "faktem" nemůže být úplně jist. V závěsu za tímhle uvědoměním se tak spousta lidí snaží popřít spoustu informací, přičemž se hájí tím, že by NEMUSELY být nutně pravdivé. Zmíníte se, že muslimové mají dle své svaté knížky právo bít své ženy a už vás někdo nahání jako starého rasistu s tím, že "zná ty hodné muslimy, co to nedělají a že to není pravda a že se to jen říká a že to je známý kec na internetu."
Jenže co když není - spousta informací na jejichž základě vznikají předsudky a mylné závěry sice je nepravdivá nebo zkreslená, ale spousta z nich reálná je a společnost je zamítne jen protože je považuje za další fámu v přívalu internetových blábolů. Tak co si sakra myslet? Odmítat předsudky obecně, aby nedocházelo ke zbytečnému útlaku, nebo se dál dokola snažit "vyznat se" a mít spravedlivě odměřený pohled na svět okolo? To je oč tu běží, děcka.
Obávám se, že jsem silně ovlivněna svým okolím a je dost pravděpodobné, že mnoho z mých názorů je přesně pro ten výše zmíněný důvod prostě mylných. Za jedním si ale stojím. Názor na islám. A tím se dostávám k tomu hlavnímu myšlenkovému výblitku, co jsem se rozhodla dnes prezentovat.

Myslím si, že neexistuje nic, jako "hodný islám" - primárně už jen protože Korán se dá tak snadno vyložit násilnou, dobyvačnou a vůči okolí nenávistnou formou (jasně, Bible taky, jen už se o to lidi v průběhu věku snažili tolikrát, že si z toho dneska málokdo učůrává) Nemluvě o tom, že dle mého názoru stejně jako každá jiná kultura i ta arabská si musí projít svým pravěkem, starověkem, středověkem a pak až se dostat do novověku. Problémem je, že v některých islámských zemích a hlavně v hlavách místních, které jsou hezky ucpané stránkami svatých spisů, došlo k násilnému skoku - kultura ustrnulá ve středověku, dehonestující ženy, které jsou v podstatě jen předmětem a porodnicí, která ovšem obdržela zbraně a výdobytky moderní společnosti. Tehdy se to všechno posralo. Promiň, babi.

Moje předsudky vůči muslimům pramení z toho, že si myslím, že útlak žen, tj slabších, likvidace starověkých památek jen protože nějaký pičičmund kdesi napsal, že se nesmí zobrazit lidské tělo, válka za neexistující "pravdu" - to samo o sobě by mi stačilo, abych se na celou kulturu koukala skrz prsty. Než mi je někdo uřízne, že.
Co ale všemu nasazuje korunu, je fakt, že kamkoli se muslimové hnou, místo aby se přizpůsobili místní kultuře a byli rádi, že netřou bídu někde na písku na Sahaře, začnou původním obyvatelům cpát své tradice, házet na kolemjdoucí burky/bomby a hněvat se na Západ, že se má líp, protože pracují obě poloviny populace, ne jen ta, co má náhodou ptáka.

Myslím si, že islamisté přicházející sem, by se měli přizpůsobit našim tradicím. Smutné je, že my, místo abychom hájili své kořeny po nich dobrovolně šlapeme a v zájmu multi-kulti vyhovíme každému příchozímu nábožeství/tradici, krom těch vlastních.

Považuji muslimy z velké části za kulturně nevyspělé a vlastně i zbabělé, když si člověk vezme, že si hněv a nespokojenost s životem vylévají na dětech, směňují ženy za kulomety a pálí vlajky zemí, které se mají lépe.
Občas když se člověk doslechne, co kde kdo komu zase uřízl, nebo se hrdinně odpálil před školkou, je mi doslova na blití. A co udělá naše kultura se zajatým teroristou? Místo aby mu připlácla řízek na záda a poslala ho krájeného na plátky zpátky odkud přišel, dostane dva roky podmínku, aby pak vyrazil vesele do světa a hlásal evropankám o módě.

Jasně, muslim nerovná se terorista. Ale popravdě - to je ten můj věčný předsudek - člověk vycházející z kultury, kde je zákonu nadřazena víra v libovolnou knížku a útlak je tak permanentní, že si ho člověk nese s sebou i za hranice, to prostě není v pořádku. Člověk co odjakživa považuje ženy za méněcenné, Západ za plemeniště "Ďábla" a myslí si, že za hromadnou vraždu nevinných a nezůčastněných civilistů si bude moct navěky věků klátit v Ráji 100 panen... no co z vás může vyrůst, když se to kolem vás hemží takovými fanatiky?
Vzpomeňme na incidenty ve Francii, na muslimská hnutí nutící evropankám ve školách kam chodí i muslimky burky... nelíbí se mi to. Myslím si, že celá muslimská kultura je zamrzlá a vírou natolik zabedněná, že prostě kamkoli přijdou, musejí to z přesvědčení začít dobývat, protože Alláh řekl...

Přestože to tak asi nevypadá, mou pohnutkou není někomu ubližovat. Není to tak, že bych muslimy nesnášela, já se jich pouze bojím, mám strach z naší vlastní nečinnosti a z možného ovlivnění mé kultury tou jejich. Islám tady prostě nechci - odmítám nosit burku, vstávat v pět ráno na motlitbu, ráda bych dál slavila Vánoce pro jejich atmosféru s rodinou, taky chlastám jak duha a baví mě to a nesnášela bych se, kdybych nemohla umožnit svým dětem svobodné cestování a uplatnění bez ohledu na pohlaví. Nechci mulimy hnát s holí, jen se prostě bojím, že oni budou ze své nátury a přesvědčení hnát mě. A víteco, já su křehké, že.

Mno... a to je tak vše. Můžete mě ukamenovat, ale než se do toho pustíte, vězte, že to mým argumentům jen nahraje. Hahá, jsem totiž vychcané Ďáblovo sémě Západních psů.DŮLEŽITÁ poznámka pod čarou:

Vzhledem k množícím se dotazům dodávám malý komentář - ano, četla jsem Korán, ne, nejsem křesťanka. Myslím si, že lidé nejsou ti špatní, ovšem ideologie samotná špatná je. Už jen pro to nepřeberné množství možných interpretací, které lze stočit k obrazu svému a používat jako zástěrku. Mé zkušenosti nejsou televizním románem, nejsou z fejsbůku ani Blesku. Zprávy, které vídám v televizi/na internetu, můj pohled jen dokreslují - má rodina chvíli žila v muslimské zemi, já ji sama několikrát navštívila, mám známé muslimy, mám známé se zkušenostmi v červeném kříži apod. To jsou obrázky ze kterých čerpám svůj strach - protože tenhle článek není víc než způsobem jak utéct před strachem, vypsat se a trochu se srovnat s tím, že ideologie islámu dost často není tolerantní tak jako se já snažím být.

Nikdy bych nikomu neublížila, neublížila jsem a mé předsudky vůči islámu tlejí jen v mojí hlavě a tady na lowísku bloquísku unikají. Nemám ale problém s muslimy komunikovat "naživo", nepodepisuji nějaké petice atd. Snažím se prostě žít svůj život a pouze se z výše uvedených zkušeností bojím, aby mi to bylo svobodně umožněno.
Z historie Křesťanství apod by se národy měli poučit, ne je vše brát jako "před dvě stě lety jste to dělali taky". Od toho ta historie je, abychom neopakovali chyby.

A za poslední - můj styl psaní je poněkud neortodoxní a generalizující. Za to se omlouvám. Mým cílem není zesměšnit, ale zmenšit problém. Tj. dělám si z něj tak trochu srandu a tomu odpovídají také uvedené obraty. Pokud se vám to nelíbí, nebo si myslíte, že jsem minda, pak vám přeji hezký den a hodně sluníčka do duše.
Za komentáře děkuji, tuto poznámku dodávám cca den po zveřejnění článku v hlavičce blogu, protože prostě nemám čas/sílu některé věci opakovat pětkrát.

Jednu ale zopakovat musím ještě do stopadesátice všeho dobrého. Nechci nikomu ubližovat, mám strach, že mi bude ubližováno a bojuji s ním svým divným creepy weirdo druhem humoru tady na blogu.
 

20 people judged this article.

Comments

1 all-is-magic all-is-magic | Email | Web | 6. february 2015 at 18:45 | React

Korán jsem nečetla, ale vím, že spoustu lidí hlásá, že špatný není. Momentálně čtu Bibli a o ní se můžu vyjádřit tak, že to není moc veselé čtení a nelíbí se mi její manipulace. Korán podle mě bude ještě silnější odvar...

Vůbec bych nejraději všechny církve a sekty zakázala, víra má být podle mě osobní záležitost.

2 Yaraki Yaraki | Web | 6. february 2015 at 22:21 | React

[1]: moje řeč - víra by měla být věcí osobní a rozhodně se nestavit nad zákon a svobodu jednotlivce, zejména, když tu onu nějakou víru - nejen islám, to zdůrazňuji - nepraktikuje.

3 Petersson Petersson | 8. february 2015 at 13:01 | React

Moc pěkně vyjádřeno. Pod to se s klidem podepíšu.

4 Mersmerize Mersmerize | Web | 2. march 2015 at 12:13 | React

Článek se mi líbí - líbí se mi že píšeš a uznáváš, že máš předsudky, že se bojíš hlavně toho neznáma. Mám to podobně - proti jiným náboženstvím nic nemám, každý bychom měli mít určitou svobodu, na druhou stranu - je toho všude teď tolik (ve zprávách, na internetu, na blozích), že mě to často děsí, protože každý píše něco jiného a teď - co je vlastně pravda?

A můžu se jen ztotožnit s tvým předposledním odstavcem! :)

5 Pražský poděs Pražský poděs | 2. march 2015 at 13:14 | React

Jo, máš předsudky. Dost výrazný, směšný a neopodstatněný. Pracuj na tom, jak se jich zbavit.

6 Yaraki Yaraki | Web | 2. march 2015 at 13:17 | React

[4]: Jak tak na to koukám, měla jem se tomu předposlednímu odstavci věnovat více :D zase sjem se klasicky rozohnila a šlo to do špatných směrů :D ne, vážně, já nechci nikomu ubližovat, jen mě a mě podobné prosím nechte žít jejich trapně středoevropský život, that's it :D

7 Yaraki Yaraki | Web | 2. march 2015 at 13:19 | React

[5]: já vím, ale popravdě je to poměrně těžké - jak říkám - nikdy jsem nikomu neublížila a ublížit nechci, jen se mi rpostě určitý přístup nelíbí a dle vyprávění známých, jež muslimské země navštívili, a z vlastní zkušenosti prostě jen mám strach, že jejich kultura je zpátečnická a spolkne tu naši. Ale tvůj názor beru, určitě nejsou totálně všichni psychopati, jen prostě "v útlaku". Opakuji - můj názor, nikomu ho nechci spát, spíš se svěřuji s niternými strachy - bloquísek, ne? :D

8 Nell Nell | 2. march 2015 at 13:42 | React

Pěkné po pravdě musím souhlasit :)

9 Steeve X Steeve X | Email | Web | 2. march 2015 at 14:28 | React

Tenhle tvůj článek je naprosto skvělý.  máš skvělý leháro styl, jsi sprostá a mírně arogantní - to všechno je u mě plus, protože člověk, který si umí správňácky otevřít hubu, ten se jen tak nenajde mezi všemi těmi poseroutky :P

K článku - jo, určitě máš pravdu i se zaostalostí a zabedněností arabské kultury. Vysvětlila jsi to hezky a vesměs to vidím stejně.

A blbci jsme nakonec my, protože jsme příliš "hodní". Je to holt úloha těch vyspělejších zemí, že musí rozhodovat o osudech světa a občas jim to vleze na mozek a jsou až příliš otevření a sluníčkoví. Na posraní, jak by řekla i tvá babi :D

Je to na nás. Tahle otázka nemá jednoznačné řešení, ale utlačit se rozhodně nesmíme nechat. Rád tvrdím, že o ochotu jde na obou stranách. Vždycky. Nemůžeme jen sedět a plakat nad tím, jak se nám to nelíbí, nebo vinit jiné. Je třeba jednat - a teď nemyslím fyzicky, na to je až moc brzy.

Rozhodně si myslím, že existují "hodní muslimové". Všechno to moc generalizuješ, jestli si mohu rejpnout. Vždycky jsou výjimky a myslím, že v tomhle případě je jich celkem hojný počet. Je to právě ten strach a mediální tlak, co nám nedovoluje muslimy opravdu poznat a rozlišit mezi nimi ty fanatické a ty relativně normální.

Máš pravdu, že v bibli jsou taky "sračky" - a bylo jich tam kdysi taky mnohem víc! Dnešní věřící nejen knihu čtou, ale také nad ní přemýšlí a vykládají si ji podle sebe, společně s novodobým humanismem a mentalitou, takže už nevídáme tolik křesťanských atentátníků, nebo křížových výprav. Hodně muslimů k tomuhle dospělo také, právě vlivem naší kultury. Dejme jim do prdele šanci.

10 Míša Míša | Email | Web | 2. march 2015 at 14:30 | React

Nemůžu s Tebou souhlasit, ale Tvůj názor budu respektovat, protože ho neprosazueš za pravdu.

Právo, zákony, všechno to podléhá výkladu, stejně tak jako právo islámské. Korán není jediným zdrojem islámského práva.

11 angelxheart angelxheart | Email | Web | 2. march 2015 at 14:47 | React

Ano, už dlouho se kopu k tomu (nebo spíš stav věcí, který si popsala) abych napsala přesně takový článek...chlácholím se alespon nějakou naivitou, že čím víc článků, tím líp...možná se vzbudí ti sluníčkáři....ale ono OMYL..sluníčkáři jsou bud zabedněnci, nebo obrovští SRABY, kteří než aby si to o sobě přiznali (museli by, protože by proti např. Islámskému zlu nechtěli nic dělat) radši obhajují E.V.I.D.E.N.T.N.Í. ZLO....mnoho jiných problémů není tak evidentní...ale problém ISLAMIZACE světa je naprosto jasný...černé na bílém v Koránu, černé na bílém v prohlášeních a vše podepsáno takzvanými "radikály",kteří se podepisují velmi tučně a bezohledně všude!!!!! Opravdu už se z toho začínám úplně klepat, že je tu tolik sluníčkářů...že Zlo má ZASE volnou cestu -ono jí mělo vždy, ale tet už pomalu dozrává! Židi taky nemají zrovna ideální zvyky...ale všimli ste si jich pořádně? kolem sebe? žida "tak lehko" nepoznáte...cikány, Asiaty... jen podle vzhledu -když je potkáte...dobře přiznávám, že cikáni mají divokou kulturu, to ano...

12 Rien Toute Rien Toute | Email | Web | 2. march 2015 at 15:05 | React

Nemyslím si, že je vše tak černo bílé, jak v tomto článku popisuješ. Nejdřív by si totiž podle mě měl člověk uvědomit, že islám je o 300 let posunutý, oproti křesťanství. Kde bylo křesťanství v roce 1 700? Mám pocit, že o demokracii, stejně jako ženské emancipaci v té době nebyla ani zmínka.
Krom toho, ženy mají podle koránu větší práva, než podle bible (mluvím čistě o koránu, ne o dalších knihách, kterými se islám ještě řídí). Když vezmeme v potaz to, že z původního majetku udělal islám z žen člověka, který podle práva má nárok na dědictví, má povinnost se vzdělávat (sice odděleně od mužů, ale na rozdíl od křesťanství nárok na to měly). Plus veškeré výdaje na domácnost připadaly na muže, takže si nemusely lámat hlavu s příjmy (pokud žena nemá manžela, povinnost připadá na jejího otce, popřípadě na bratra či syna, pokud nemá ani ho, dědí celý majetek rodiny ona, pokud majetek nemá, přebírá za ni zodpovědnost stát do doby, než si najde manžela).
Ovšem problém je v tom, že dnes tuto formu islámu už prakticky nenajdeme. V méně vyspělých zemích se z žen stává opět majetek, jako za dob před islámem, o těch vyspělejších zemích se pro jistotu nemluví (jediné, co jsem tedy zaregistrovala bylo, že někde se strašně řešilo, že by se konečně měl po vzoru jiných islámských zemí zrušit zákaz žen řídit auto, že je to nepraktické).
Ano, přiznávám, že by mě opravdu nebavilo nosit burku (i když v mnoha případech stačí, když ženy nosí pouze hidžáb). Nebo se každý den modlit, dodržovat půst a podobné věci. Jsem ateista, neznám to a osobně mi to přijde jako ztráta času. Ale na druhou stranu by mi nevadilo, kdyby veškeré výdaje za domácnost platil muž.
No, raději to už ukončím... Ale myslím, že vše má svoje pro i proti a je škoda hned něco odsoudit, aniž by si člověk o tom něco víc zjistil. Ale každý má právo na svůj názor a já mu ho nehodlám brát.

13 hellboy hellboy | Web | 2. march 2015 at 15:15 | React

No ja znam dost lidi ktery uznavaji islam a jsou strasne hodny, at jde o turky bosanxi nebo lidi z persie:) takze ja s timhle clankem nesouhlasim protoze ja mezi nimi ziju:)

14 Lucí Lucí | 2. march 2015 at 15:26 | React

Nezastávám se teroristů a žádného člověka, kdo je byť jen kapku agresivní, ale zas jako říct "Myslím si, že celá muslimská kultura je zamrzlá a vírou natolik zabedněná, že prostě kamkoli přijdou, musejí to z přesvědčení začít dobývat, protože Alláh řekl.." je blbost, protože například minulý rok dostala Nobelovu cenu za mír muslimka, jmenuje se Malala Júsufzai a je úžasná :-)

15 Lucí Lucí | 2. march 2015 at 15:32 | React

[1]: ale co když je něčí osobní záležitost, že do nějaké církve patřit CHCE :D

16 andthisismenomatterwhatotherssay andthisismenomatterwhatotherssay | Email | 2. march 2015 at 15:37 | React

Snažím se respektovat tvůj názor,protože na něj máš plné právo, ale stejně tak já mám právo s ním nesouhlasit.
Xenofobie, to je nejvýstižnější slovo pro celou tvojí plejádu předsudků, které nám tady servíruješ,ovšem pozor! Přiznáváš, že jsou to předsudky a z nějakého důvodu máš asi pocit, že tě to omlouvá...To mi moc nedává smysl.
Stejně jako celé tvé hodnocení islámu, o kterém toho očividně víš jen málo a tvým hlavním zdrojem jsou zřejmě média, internet se svými sociálními sítěmi, kde každý den zvrací parta zakomplexovaných xenofobů svoje ,,Nechceme islám v ČR!" , případně ,,Cikáni do plynu!".
Netvrdím, že s islám bez výjimky respektuji, případně, že ho vyznávám. Ani náhodou. Někteří muslimové dělají věci, ze kterých je mi špatně, viz :http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/362500-saudsky-arab-trhal-koran-a-hodil-na-nej-botu-prijde-o-hlavu.html .
Z toho jde hlava kolem a jeden se ptá, kde se stala chyba.
Rozumím, proč se tolik lidí včetně tebe islámu bojí, ale zároveň nerozumím, jak si takové množství lidí může v dnešní době na něco udělat názor, aniž berou v potaz, že může být sakra zkreslený. 10000 lidí se podepíše pod petici proti II.stupni registrace (http://www.ivcrn.cz/kampane/naqba-2014/petice/) , ale kolik z nich osobně zná jednoho jediného muslima, případně nějakou rodinu, která vyznává islám ? Odhaduji, že maximálně 50, a to ještě kdo ví jestli. Kde se najednou vzala ta ochota nechat si vytvořit vlastní názor někým jiným ? Kdy jsme postavili na první místo netoleranci, xenofobii, rasismus a generalizování?
Bojíme se muslimů, protože je to něco nového, neznámého a potenciálně nebezpečného. Nejen potenciálně, terorismus je samozřejmě nebezpečný, to nepopírám. Ale byl by stejně tak nebezpečný, i kdyby vzešel od jakékoliv náboženství! Nejen od islámu!
Neexistuje hodný islám ? Jak to může autorka tvrdit ?
Netvrdím, že se islám chová k ženám přiměřeně. Vůbec. Ale to je prostě jejich kultura. Což to neopravňuje.
Ale možná kdyby Západ se svojí fanatickou snahou podemokratičtit každý milimetr čtvereční chvíli sklapnul a nechal je se zamyslet nad tím, co dělají a proč to dělají, místo aby do nich hučel, zesměšňoval a odsuzoval jejich náboženství, vypadalo by to tu trošku jinak.
Buďme tolerantní.

17 Em Age Em Age | Web | 2. march 2015 at 15:43 | React

[16]: Ty zníš jako cenzor na Novinky.cz.

18 Egoped Egoped | Email | Web | 2. march 2015 at 16:29 | React

Kde bychom jenom začal. Asi nejlépe přímo u článku. Vypíchnu z něj pár vět a okomentuju.

"Zmíníte se, že muslimové mají dle své svaté knížky právo bít své ženy a už vás někdo nahání jako starého rasistu" - a není lepší si to přímo v tom Koránu najít? Je to pro svoji kontroverznost dost známý verš (4:34). A jako téměř vždy, i tady jde o interpretaci. Jedni si za tím pojmem "bití" najdou všemožné fyzické i psychické násilí, druzí symbolické "plácnutí po zadku" - asi jako když jakýkoliv rodič trestá své nezbedné děti. Některý jim dá výchovnou facku, jiní si spokojí teprve s pořádným zbitím.

Nelze popřít, že islám má velké mezery v oblasti rodinného práva a postavení žen. Zvlášť u některých států jako je Saudská Arábie je to smutný pohled. Říkat ale, že ustrnul někde ve středověku, je podle mě dost přehnaný. Když se podíváme např. na uzákonění volebního práva pro ženy. Namátkou: 1920 USA, v evropských zemích často po první nebo dokonce až po druhé světové válce. To je ještě nedávno, že ano.

"likvidace starověkých památek jen protože nějaký pičičmund kdesi napsal, že se nesmí zobrazit lidské tělo" - to narážíš na co? Doufám, že ne na bourání asyrských soch tzv. Islámským státem.

"Co ale všemu nasazuje korunu, je fakt, že kamkoli se muslimové hnou, místo aby se přizpůsobili místní kultuře a byli rádi, že netřou bídu někde na písku na Sahaře, začnou původním obyvatelům cpát své tradice, házet na kolemjdoucí burky/bomby..." - Tohle je takové dost rozšířené hlásání. Můžu se zeptat, jaké své tradice nám muslimové už vecpali nebo komu hází burky a bomby? Nevšiml jsem si, že by bylo někde v Evropě uzákoněno nošení burek nebo povinný modlitby pro všechny lidi pětkrát denně.

"Myslím si, že islamisté přicházející sem, by se měli přizpůsobit našim tradicím. Smutné je, že my, místo abychom hájili své kořeny po nich dobrovolně šlapeme a v zájmu multi-kulti vyhovíme každému příchozímu nábožeství/tradici, krom těch vlastních." - tohle se týká částečně i toho odstavce nad ním. Zaprvé pojem "islamista" opravdu neznamená to samé jako muslim. Islamisty se většinou nazývají radikální (fundamentální) muslimové jako jsou třeba ti z IS apod. Dále: Po jakých svých kořenech šlapeme a nevyhovujeme našim tradicím a nábožentví? Prosím příklady, bez ironie :)

"člověk vycházející z kultury, kde je zákonu nadřazena víra v libovolnou knížku" - to by bylo zase na delší povídání. U islámu je zákon (právo) a náboženství v mnohem těsnějším vztahu, než je pro nás pochopitelné. V podstatě by se mělo jedno prolínat s druhým a naopak. Takže teď nevím, o jakých zákonech mluvíš. Jestli o těch, co platí na Západě, tak opět musím říct, že se nikde v Evropě žádná šaría nechytá a naše zákony jsou platné a jiné ani nejsou vymahávány.

Uvědomuješ si, že na světě žije víc jak miliarda a půl muslimů a že to, co je prezentováno v médiích, je jednak dost omezené procento z nich a ještě navíc i to, že se na Blízkém východě mlátí muslim s muslimem? Že proti IS bojují muslimové? Že proti Boko Haram v Nigérii apod bojuje muslimská armáda atd.?

Myslím, že zatím stačí a doufám, že tady bude konkstruktivní debata pokračovat! :)

19 andthisismenomatterwhatotherssay andthisismenomatterwhatotherssay | 2. march 2015 at 16:36 | React

[17]: Budu to brát jako kompliment :)

20 andthisismenomatterwhatotherssay andthisismenomatterwhatotherssay | 2. march 2015 at 16:36 | React

[17]: Budu to brát jako kompliment :)

21 Egoped Egoped | Email | Web | 2. march 2015 at 16:38 | React

[11]: Stejně jako tzv. sluníčkáři jsou zabedněni i lidé druhého extrému jako představuješ svým komentářem ty. Bohužel.

22 Egoped Egoped | Email | Web | 2. march 2015 at 16:56 | React

[12]: Tady jsem moc neporozuměl těm 300 letům posunu. Nejspíš jen nepřesnost ve staletích. Islám vznikl na přelomu šestého a sedmého. Nicméně ani tak nemám rád, když se to vezme takhle, jako by byli muslimové o 600 let pozadu. To přece nejde říct. Vlivy globalizace působí dost silně a dlouho. Nežijí za neprostupnou zdí.

23 angelxheart angelxheart | Email | Web | 2. march 2015 at 17:11 | React

[21]: Já si (asi na rozdíl od tebe) tvořím názory na základě svých zkušeností a logického myšlení. Jak můžeš dokázat, že nemám pravdu? Jaké zkušenosti máš v oblastech islámu?
1)Já sem bydlela s muslimkou
2)moje kamarádka má matku, co má za přítele muslima a bydlí s ním -tím pádem ho znnám i já
3)potkávám muslimy, co mi vnucují své šária apod.,
4)můj otec je novinář a zabývá se muslimskou problematikou, takže mi řekne (pokud to ví) co v médiích je a není pravda....
5)můj bratr byl v jedné z muslimských zemí
6) kamarádka mojí učitelky se chytila do muslimské pasti -nesmí už do čech (dlouhý příběh)
7)s mojí matkou pomáháme lidem, co jim ubližují (nejen) muslimové -unesli jim děti, vydírají je apod.
8)moji přátelé se znají s některými muslimskými rodinami
9)pohybuji se celý život mezi náboženstvími -zabývám se jimi, jejich přínosy, nedostatky apod. (nepř. pomocí Bible, Koránu, docházení do kostela, navštěvování muslimských obchodů, pokoušení se o rozumnou konverzaci s některými muslimy
10) všímám si jak se chovají muslimské děti kolem mě...
A tak dále, momentálně nemám vážně čas si vzpomínat na všechno co tvořilo a tvoří moje názory. Tak napiš ty, co tvoří ten tvůj -a podlož ho nějakými argumenty

24 chantalumbrella chantalumbrella | Web | 2. march 2015 at 17:23 | React

Každý máme svůj názor a pohled na svět. Nedivím se, že se člověk bojí neznámého.... Islám je pro spoustu lidí neznámí. Co jsem se sama ptala svých přátel a rodiny, tak ví akorát, Mohammed, Alláh, Korán, 11. září, teroristi, šátek, útlak žen...  Toť vše , co ví. Přijde mi to strašně málo, abychom mohli někoho soudit... Většina věcí je z médiií a ty ne vždy jsou dosti objektivní...

Nelíbí se mi, jak spoustu lidí začne odsuzovat muslimku jen proto, v co věří. Pokud žena a její rodina neřezají hlavy a neuráží společnost kolem sebe a snaží se integrovat do české společnosti, tak nevidím žádný problém... Problém nastává u nepřizpůsobivých muslimů...

Další věc je utiskování žen. Nebudu sluníčkovat a popírat, že kamenovaní, burka a další aspekty neexistují. Existují, šária se praktikuje, rozhodně v Koránu najdeme pasáže, které by stály za upřesnění...

Nesouhlasím s tvrzením, že je Islám stoprocentně špatný a že káže násilí a zase jenom násilí. Protože kdyby to byla pravda, tak jak mi lidé vysvětlí to, že v Indonésii je většina populace islámského vyznání a přesto se tam netrhají hlavy. Buddhisti, hinduisti, muslimové, křesťané a tradiční náboženství žijí spolu v jedné zemi. Kamarádka z Indonésie je jednou z nejmilejších osob, které znám. Řešíme všechno jako každé puberťačky, lásku, módu, kluky...

Jo asi jsou rozdíly mezi Islámem v Indonésii a  na Blízkém východě, ale ne všichni jsou špatní ;)

25 chantalumbrella chantalumbrella | Web | 2. march 2015 at 17:25 | React

[24]: Jinak jsem zapomněla dodat, že nesouhlasím s Islamizací ČR. Jsou u nás, tak budou respektovat naše pravidla, když se jim to nelíbí, ať jdou pryč! Můj dům, můj hrad

26 Já | Web | 2. march 2015 at 18:04 | React

Z tvého článku mám pocit, že ses s nikdy s žádným muslimem nesetkala a nevíš o nich nic, než jen to, co ses dočetla v článcích na internetu, kde se furt dokola omývá to stejný.
Ano, máš pravdu, že by se muslimové měli přizpůsobit zdejším zvyků atd. atd.
Ale to co tu popisuješ, se může dít někde SAE nebo tam, ale jinde bývjí muslimské tradice poněkud uvolněnější. Například ženy, nemusí chodit zahalené, pokud jim to neřekne jejich matka. Pokud jim řekne, že jo, musí tak chodit celý život. Ale doma si můžou chodit jak chcou, teda jako když je nikdo nevidí.
Zrovna jsem se vrátila ze země, kde je na to místě víc jak 90% muslimů. Byl tam nějaký teroristický útok ? ne. Místní nám i řekli, že tam stovky let žili v poklidu vedle sebe muslimové i křesťané. Takže já si myslím, že muslimové nejsou zase tak moc strašní, ikdyž je jako takový nemám taky moc ráda. Spíš bysme neměli věřit všemu, co nám řeknou média...

27 Já | Web | 2. march 2015 at 18:11 | React

Abych to ještě doplnila-naprosto souhalsím s tím, že s těma svýma búrkama a omotanýma baba kam se podíváš je to šíleně otravný. V Saudské Arábii musí mít každá návštěvnice taky ten jejich šátek(už jse zapoměla, jak se menuje). Proč to teda neuděláme tak, že tady nesmí mít šátek nikdo ? Ó ano já jsem zapoměla, že tady je svoboda všeho. Až to tady bude samej muslim, pak si něco někdo říkejte. To aby sme si začali plánovat pouť do Mekky.

[26]: Soráč, spletla jsem si SAE a Saudskou Arábii.

28 angelxheart angelxheart | Email | Web | 2. march 2015 at 18:16 | React

[26]: Já muslimy celkem znám, nejsou strašný, nebezpečný apod. sami o sobě, ale ta ideologie je velmi nebezpečná...muslimové jsou "lidé jako my"...problém je, že v islámu je hodně násilí a když v tom tito lidé vyrůstají tvoří to jejich myšlení, někteří si to uvědomí, že je to nesmysl, co je učí jejich okolí, někteří o tom přemýšlet ani nechtějí a někteří si toho nevšímají, že ostatní se chovají hůř -myslím tím, že ta rodina nemusí tolik dodržovat náboženské zvyklosti, ale jak to má kolem sebe pořád ani si nemusí uvědomit některé věci..

Kde je 90%muslimů -proč by tam měl být teroristický útok? ty "se dělají" tam, kde chce mít islám větší moc.
A ještě jedna věc -ten kdo nedodržuje VŠECHNY zvyky, co káže korán a duchovní, není správný muslim, muslim má povinnost vyhledávat si všechny zvyky svého náboženství a jakmile se o nich dozví má POVINNOST je dodržovat!

29 Egoped Egoped | Email | Web | 2. march 2015 at 18:24 | React

[23]: Promiň, ale dřív než bych já měl dokazovat to, že nemáš pravdu, tak bys měla nejdřív dokázat ty sama, že máš pravdu. Tvůj první komentář je ve stylu "Islám je evidentní zlo, zastavme ho!" a nic víc. Až mě to překvapuje, když je slovně tak obsáhlý. Asi ta evidentnost není tak jasná, i když ji napíšeš velkými písmeny.

Spíš než výčet bodů, kolik znáš bezprostředně nebo zprostředkovaně muslimů bys mohla třeba říct, jaké to jsou zkušenosti a jestli a jak se pojí s islámem a hlavně na kolik může být takový vzorek reprezentativní, že bys mohla vynášet soudy nad celým náboženstvím?. Co ti dělala muslimka spolubydlící tak zlého? Nebo proč se matka tvé kamarádky rozhodla žít s muslimem? Když se tví přátelé znají s muslimskými rodinami, mají na ně stejný názor jako ty? Jak ti muslimové kolem tebe vnucují šariu? Nebo jak vypadají ty pokusy o rozumné konverzace s některými muslimy?

Čtu články v novinách, časopisech, na internetu. Taky knížky od lidí, novinářů, akademiků, kteří se muslimským světem zabývají, mají přehled a žijí/žili v něm. Chodil jsem na přednášky, které navštěvovali muslimové i muslimky jako studenti u nás.

Já chápu, že exisuje jistě dost lidi muslimského vyznání, kteří dělají bordel, kladou svoji víru nad vše ostatní a že z toho jsou pak smutný konce a nejsou to je okrajové případy. Ty samé ale najdu i mezi křesťany, akorát se místo náboženství zaštiťují něčím jiným. Přijde mi to podobné, jako kdybych o naší civilizaci prohlásil, že se žene jenom za mamonem, kašle na své blízké a přírodu, svatba je jenom cár papíru a že si děcka můžou dělat co chtějí, neznají autority apod. Jo, najdu jich takových plno, ale do háje neřeknu, že jsou takoví bílí všichni a že je tahle kultura zlem.
Já prostě nemám rád, když se to paušalizuje a řekne, že islám je zlo a všichni muslimové patří do pryč.

30 Bylinka Bylinka | Web | 2. march 2015 at 18:24 | React

Přijde mi, že si v několika věcech dost protiřečíš.
Na jednu stranu říkáš, že "Myslím si, že neexistuje nic, jako "hodný islám""... A pak napíšeš: Není to tak, že bych muslimy nesnášela, já se jich pouze bojím." a "Považuji muslimy z velké části za kulturně nevyspělé a vlastně i zbabělé." Zrovna tenhle výrok je podle mě docela mimo...
Znáš nějakého muslima osobně? Četla jsi korán? Pak bys mohla takové věci tvrdit. Přijde mi, že taky spíš čerpáš jen z toho, co slyšíš v televizi nebo čteš v médiích... Muslimů je na světě přes 1,5 miliardy a zkus si spočítat, jaké procento z nich jsou teroristi.
Nijak neobhajuju radikální muslimy a IS, ale náhodou jednu úžasnou muslimskou rodinu znám, takže bych byla opatrnější a negenarizovala tak.

31 Yaraki Yaraki | Web | 2. march 2015 at 18:25 | React

[9]: jj, souhlasím s tvou výtkou - já jsem děsný "mentální teoretický radikál" - jinými slovy upouštím páru tím, že generalizuji a stežuji si a fňukám. Uznávám, že i ke mě se občas donesou vyloženě pozitivní zprávy (stejně jako ty vyloženě negativní - viz kamarád u "médicos del mundo") - ale ten strach je prostě pořád silnější než já...

[10]: pravda... uznávám, že třeba Korán ani bibli jsem četla, ale zcela nedočetla a přesnému znění zákonů nerozumím, nejsem  sociolog/politolog/whatever - jen se snažím vytvořit si názor na základě informací jež se ke mě donesou z co nejbližší ruky a prostě se bojím, that's it

[12]: jak už jsem řekla - uznávám, že zbytečně generalizuji a omlouvám se za to - na druhou stranu je podle mě naprd říkat, že křesťané tohle dělali kdysi taky - historie je snad od toho, abychom se poučili a nepáchali stejná zvěrstva znovu a znovu. Nota bene nejsem křesťan :D

[13]: okej, beru to a omlouvám se - jak říkám - moje předsudky pramení z mého strachu, nehodlám si jej kompenzovat násilně, jen chci prostě svobodně žít svůj život a jsem vylekaná z některých storek lidí žijících/působích v islámských zemích, nemluvě o ISISu, ničení památek atp, ale ještě jednou, opravdu jsem dost generalizovala, dám na to větší bacha :)

[15]: tak je to v pohodě - já se právě bojím toho, aby někdo nechtěl mě říkat kam mám a nemám patřit. A ještě jednou - nechci nikoho týrat, lidkvidovat, vyhlazovat blabla - chci jen svobodně žít a tohle je můj způsob kompenzace strachu z toho, že by mi mou milovanou svobodu mohl někdo větší, silnější a průbojnější sebrat

[16]: nedávno jsme řešili s kamarádkou politoložkou, že každý národ se vyvíjel jistým způsobem a není proto možné na všechny napasovat stejný typ vlády. Nejsem pro násilné demokratizovaní a ani si nemyslím, že by mě přiznání mých předsudků omlouvalo, proto jsem to neříkala - jde mi, ještě jednou opakuji, o snahu vypsat se ze strachu, který prostě mám na základě informací které se ke mě dostávají - a teď velký pozor - nejde o nějaké fejsbukové "nesnášíme islám" atp, ale o příběhy lidí, kteří v islámských zemích žili, pracovali s červeným křížem, tj příběhy z první ruky. Též opakuji, že uznávám, že sjem zbytečně generalizovala a že jsou nejspíš i lidé mírnějšího ražení, ale prostě se mi celá podstata tohoto náboženství nelíbí a říct, že by se tak mělo žít jen protože je to tradice mi přijde argument stylu "vynalezl sjem kolo, ale radši budu jezdit po prdeli, protože je to klasika". A ještě jednou - nechci nikomu ubližovat, ani ho nutit přecházet na jinou víru, jen bych prostě ráda viděla lidi svobodné a prosté útlaku kvůli nějakému spisu/názoru/čemukoliv. Proto o tom mluvím, ale NEDĚLÁM něco takového, nepodepisuju petice "nechci muslimy v čr", neházím muslimům na auta vajíčka, nenadávám a nevadí mi je například obsloužit v obchodě, poradit, pomoct nebo cokoli... jen mě to prostě trápí a popravdě mě bolí vidět, že někde lidé žijí jak otroci.

[18]: uznávám tvůj názor a ku své obhajobě se opět obracím ke všem svým předchozím komentářům - uznávám, že některá tvrzení jsem přehnala, generalizovala atp. Na druhou stranu si myslím, že fakt, že se něco ještě nestalo, neznamená, že nejsou snahy prosazovat tu některé zvyky, které já ve své zemi prostě nechci. Nelíbí se mi obecný liberální postoj Evropy - jde mi například o soudní systém přihlížející k víře a zvykům jednotlivce...  některé konkrétní příklady, co mě zarazili, popřípadě podrobný popis některého z mých "zcestovalých" známých se pokusím dodat, ale novinářem nejsem a jak už sjem řekla, tohle je moje "upuštění páry" a bohužel se přes den zabývám i jinými věcmi takže nejsem schopna dodat seznam odkazů okamžitě

[24]: opět děkuji za názor a ještě jednou se odkazuji na své předchozí komenty :)

32 L. L. | Web | 2. march 2015 at 18:37 | React

Je u nás snad nejmíň muslimů v Evropě, ale stejně se jich bojíme ze všech nejvíc, dokonce už na hitparádě hejtů předehnali i Romy. Korán, který tady všichni považujeme zanejvětší zlo mám rozečtený, a není to špatná kniha, Bible mi přišla o dost násilnější, Korán o dost víc hlásá hlavně sociální rovnost. Pak taky nevidím důvod, proč by se měli imigranti přizpůsobovat naším tradicím, žádný zákon na to není, když nechtějí jíst vepřové a pít alkohol, komu to vadí? To, jestli si zachováme svoje tradice je věc nás, ne imigrantů. A k míchání kultur docházelo vždycky, víš třeba, že celá naše popkultura vychází z černošské hudby?

33 Egoped Egoped | Email | Web | 2. march 2015 at 18:40 | React

[28]: "Kde je 90%muslimů -proč by tam měl být teroristický útok? ty "se dělají" tam, kde chce mít islám větší moc." - Irák, Pákistán a Afghánistán - tohle jsou tři nejčastější země co se týče teroristických útoků v roce 2013 podle MZV USA. Kdyby to snad bylo nedůvěryhodné, tak si stačí projet ty nejznáměnšjí seznamy teroristických útoků z posledních let třeba na Wiki. Najdeš tam samé muslimské země, takže nevím, kde jsi ke svému názoru přišla.

34 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. march 2015 at 18:46 | React

To co na tom vidíš ty není k odsouzení hodné, naopak, jak se k tomu staví Evropa je snad horší. A to, že tě tu někdo bude moralizovat o tom, jaké strašlivé máš předsudky, zůstaň v klidu, protože takoví lidé jsou dle mého velkými pokrytci, kteří si nevidí na špičku svého nosu.
Víš, co mě napadlo? Myslím, že člověk si může být tím největším homofobem, xenofobem a rasistou na světě, jenom to na sobě nesmí nechat znát a ani to o sobě říkat. Ale to co se děje v Evropě se mi nelíbí. A ten dějinný skok s tím souhlasím. Islám má právě středověk s moderními zbraněmi (ale je také nejmladším monoteistickým náboženstvím, má právo na toto období, ale jen pokud se ostatním nebude plést do způsobu života).

35 Sayuri Sayuri | Email | Web | 2. march 2015 at 18:47 | React

Tvoj názor sa mi páči, aj ked každý má vlastný. Ako si vravela, viera by mala byť osobnou vecou každého z nás. Ja sama som si vzala prvky niektorých náboženstiev a nehanbím sa za to, že ich miešam. Napríklad verím v Boha, karmu a reinkarnáciu. Mnoho ľudí mi vraví, že je to zlé a podobne, ale je to moja viera. Nepotrebujem si ju obhajovať, nepotrebujem ju nikomu vnucovať, stačí mi, ak v nu verím.

Vplyv islamu veľmi nevnímam, ale počula som o nom vela. Mne sa tiež nepáči náš spôsob, niekto príde na SR, má svoje náboženstvo, budme k nemu tolerantní. Ano to je fajn. Mali by sme byť. Ale zase všemožne mu stavať chrámy, dovoliť im aby sa zahaľovali v školách a podobne mi príde z cesty.

Aj ked si myslím, že na tom nie sme tak zle, ako miestami píšeš. Vieme si zastať svoje práva, len veľmi nechceme. Ale ak by sa niečo stalo, verím, že by sme sa vedeli obrániť.

Koniec koncov, držím palce v tvojom boji! Snád vyhráš :)

36 Pražský poděs Pražský poděs | Email | Web | 2. march 2015 at 18:49 | React

[7]: Já vim, chápu. To je prostě tady ta informační deziluze. Islamofobie (lol miluju ten pojem, je to tak tragicky komický, představ si, že by vedle islamofobů existovali i christianofobové, prostě sranda), xenofobie, no jo. Zkus se toho zbavit a zjišťovat si věci víc nezávisle. Navštívit nějakou tu muslimskou zemi, třeba si i přečíst ten blbej korán. Veř mi, ne, neni to horší, než třeba bible...

37 Yaraki Yaraki | Web | 2. march 2015 at 18:50 | React

[30]: znám, četla (nedočetla) a podle mě se výrok "islám není hodný" nevylučuje s "mám prostě strach" - snažila sjem se tím neznačit, že nechci nikomu ubližovat a že můj článek nevychází z pohnutky jimubližovat atd - píšu, rpotože můj názor (viz co kdo kde zažil, moje zkušenosti s mulsimy osobně atd) mě trochu děsí (nehledě na globální zprávy) a já se tímto snažím zbavit se té hrůzy, že mi někdo vezme mou drahocenou svobodu. Islám je pdole mě snadno zradikalizovatelný a některé zvyky jsou předpotopní, což mě ale neopravňuje k fyzickému/psychyckému násilí na muslimech, jen bych ráda, kdyby ani jedno nepraktikovali na oplátku na mě.

38 Nettie Nettie | Email | Web | 2. march 2015 at 18:52 | React

Ahojky :)) Právě jsem ti napsala sáhodlouhej komentář, ale ta svině se neuložila, tak se pokusím být trochu stručnější :D
Zároveň s tebou souhlasím a zároveň ne. Teď jsem psala článek, přesně opak toho tvého :D Protože není muslim jako muslim.
Kamarád Korán četl a já se nestačila divit. Protože Korán ve skutečnosti vraždu a násilí zakazuje.
Muslimové totiž mají tu krásnou vlastnost dělat z komára velblouda. To s tím zobrazováním Alláha taky není tak úplně jasně dané.
O chování se k ženám se nezasluhuje islám. Toto si zařizují vlastní státy. Třeba Saudská Arábie. V Tunisu je 98 procent muslimů a ženy žijí naprosto normálně. Burku nenosí. A nošení šátku k zakrytí vlasů je jejich vlastní volba, kterou můžou kdykoli změnit. S jednou tunišankou jsem se právě měla šanci seznámit a na to konto jsem sepsala svůj článek. :)))
Jinak dobrý článek, líbí se mi, že přiznáváš, že jde o tvoje vlastní předsudky. :))
A můj názor na radikální islámisty? Jsou to hovada. Stejně jako dřív radikální katolíci. Myslím, že víc dodávat nemusím :))

39 Yaraki Yaraki | Web | 2. march 2015 at 18:52 | React

[34]: amen sestro - díky za podporu a ještě jednou (doufám naposled, nějak už se mi zasekává páska) nechci nikomu ubližovat bez ohledu na víru, barvu pleti, původ, cokoli, jen mám prostě strach, že povahou Islámu není být takto tolerantní na oplátku ke mě...

40 Yaraki Yaraki | Web | 2. march 2015 at 18:57 | React

[38]: myslím, že tvůj názor je ok a opakuji - trochu jsem taky zageneralizovala a zaradikalizovala svůj postoj, omlouvám se, ale jsem prostě asi zbabělá nebo co :D  - můj největší strach mimo jiné pramení právě z toho, co lidé s knihou jako je Korán(/Bible/atp...) dokáží udělat a popřekládat si k obrazu svému...

[36]: ještě jednou - uznávám, že jsem trošku přepálila s generalizací, ale opakuji - mám prostě jen starch. V muslimské zemi jsem byla, zážitky mám jak pozitivní, tak negativní. Snažím se řídit nejen internetem,a le hlavně reálnými zážitky lidí s většími zkušenostmi než mám já. A do třetice - vážně nechci ubližovat, podepisovat petice, zapalovat domy, škodit, zamykat se... jen bych ráda, kdyby vše nezašlo tak daleko, aby mi ěnkdo sebral mou svobodu.

41 angelxheart angelxheart | Email | Web | 2. march 2015 at 19:27 | React

[29]: trochu sem to vysvětlila v 28. komentářem...
Muslimka se kterou sem bydlela obhajovala, že ženy jsou slabší a níž než muži-Všechny ženy soudila podle sebe, protože ona se bojí v metru nezahalená, že jí znásilní apod. když sem jí řikala, jestli jí připadá, že v muslimských zemích je mín znásilnění argumentovala klasickými islámskými bláboly...takže většinou se nakonec radši uklidila a skončila u toho, že Alláh dal přednost mužskému pohlaví.  Kamarádky  muslimský "kámoš", který je dodnes ověšený krucifixy a různými křestanskými symboly s tvrzením že už není muslim opovrhuje ženami (prý jsou jen pro jeho tělesné potěšení a pak je odkopne a zdá se mu to v pořádku) a se mnou a dalšími co jsme byly blízko něho se snažil "skamarádit" (kdoví co měl ještě v plánu) tím, že po nás házel šišky apod. diskuze s ním byla naprosto zbytečná, protože popíral to, co se v muslimských zemích dělá. Učitelčina kamarádka si svého muslimského přítele vzala, protože se nechoval jako muslim do té doby, než spolu přijeli do jeho rodné země za jeho rodinou -nandal jí šátek a sbohem svéprávnosti -po nějaké době se jí podařilo, aby navštívili Čechy...dokonce se jí podařilo, že se setkala i s mojí bývalou učitelkou a s brekem si jí prosila o pomoc a vyprávěla o teroru co má doma, že nemůže zpátky a že jí nic nepomůže...už ji pak nikdy neviděla! Přítel matky mojí kamarádky je naprostý trouba a je mi spíš k smíchu a je tu nelegálně. A ano, s mými přáteli máme podobný názor -bohužel hodně z nich by to chtělo řešit na všech muslimech a násilím...což já ne. Možná sis toho nevšiml, možná sem to špatně vyjádřila, ale jak píšu v tom 28. komentáři, já nejsem proti muslimům jako lidem, ale proti té ideologii.

Jak mě vnucují svoje zvyky? Přijdou ke mě na ulici a otravují. Rozhodně tím neříkám, že se mi to děje často, ale párkrát se to již stalo. Rozumné konverzace: Zapojím se do rozhovoru na různých akcích, nebo k nim přijdu a začnu třeba tím proč mají ty šátky na hlavě a snažím se u toho být v klidu a nevypadat, že sem je přišla seřvat -ony my to většinou rádi poví a pak se jich ptám na další.
Ty teroristické útoky sem myslela ty, které jsou nejspíš dělány s určitým cílem  islamizace....ale ne u všech (100% u žádných)není tak jednoduché rozluštit kdo je naplánoval a proč -jak už sem naznačila, médiím moc nevěřím....to už by sem se dostala např. k 11.září a k Americe, Rusku apod. A klidně přiznám, že sem potkala plno "normálnějších" muslimů, ale (jak píšu v 28.) to nejsou pravý muslimové. K tomu křestanství -já sem z katolické rodiny a křestanka teda nejsem -poznala sem, že náboženství je dnes spíš politika...potom jsem se dostala k tomu jestli bůh je a není, jestli je podstatné tohle řešit...pak sem se dostala k tomu, že náboženství je vlastně pro většinu lidí takovou oporou -mysli si to a to, dělej to a to a budeš štastný/á -tudíž nic moc pro lidi, co chtějí být naprosto svobodní.
Pro mě je nejdůležitější co zažiju na vlastní kůži -protože žádný člověk na světě není úplně normální a jeho normálnost se může odlišovat od té mojí...já uznávám naprostou rovnost  a "stejnost" mezi oběma pohlavími a říkám, že záleží naprosto na prostředí kde vyrůstáme...proto vím co jsou to psychopati -protože 1 je můj otec, vím co za svinstvo sou Klokany (fond ohrožených dětí), vím co sou to mafie, vím jak psychopati vydírají soudce, vím co je to ústav a podobně si tvořím názor i na Islám.

42 rpg-naruto-hra rpg-naruto-hra | 2. march 2015 at 19:36 | React

Nezapomeň na moudrost: "Každý Arab není atentátník, ale každý atentátník je Arab" :D

Jinak, měli by se prostě přizpůsobit, to, co se tu zase předvádí je směšné. Ano, jedna, dvě budovy zas nikomu neublíží, bez tak by místo toho byly bytovky nebo obchoďák, ale co si tu kážou, ať táhnou zpět odkud přišli a tam svá moudra uplatňovali.

43 Ally Ally | Web | 2. march 2015 at 19:38 | React

Dobrý den, měla bych pro slečnu jednu radu: Nejlepší způsob jak se zbavit předsudků, je nespoléhat se na mediální obrazy. Místo toho je nejlepší dostat se do kontaktu s osobou, která je objektem předsudku, v tomto případě s muslimem, či ještě lépe více muslimy. Pokud vládnete nějakým cizím jazykem, tím lépe. Nebudu Vám kázat o tom, že Korán neponouká k nenávisti, protože to snadno zjistíte sama a přečtete si ho, což je nejlogičtější krok k poznání neznámého. To tedy malá rada jedné křesťanky ;)

44 Terka Terka | Email | Web | 2. march 2015 at 19:40 | React

Taky se těch Muslimů bojím. Fajn, ať si nosí burku, ale ať nám nevnucují jejich náboženství. Ale pravdou je, že Islám je nejmladší náboženství na Zemi, takže bude asi nějakou dobu trvat než se Muslimové vzpamatují a naučí se respektovat i další náboženství, i osoby ženského pohlaví. Ale kdyby nebyli Muslimové tak hrdí, vzali by si příklad z Křesťanství a z toho, že už je většina z nich alespoň trochu normální. Ale... vlastně už nevím, co bych chtěla říct. Potřebovala bych si to nějak shrnout, takže o tom časem také napíšu článek. Časem. Protože se mi mé myšlenky na Muslimy celou dobu motají v hlavě.

45 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 2. march 2015 at 19:45 | React

S tím Islámem je to složité. Já sama nejsem netolerantní člověk, ale když vidím ty radikály, jak brutálně vraždí Evropany a ještě to u toho natáčejí .. je mi z toho zle. Nicméně nesmíme všechny házet do jednoho pytle že ... ale takových situací už tu bylo :/

46 angelxheart angelxheart | Email | Web | 2. march 2015 at 19:57 | React

[43]: Chtěla sem se zeptat: takže svatá válka je v pořádku, kamenování, nižší postavení žen atd.?

47 Dee Dee | Email | Web | 2. march 2015 at 20:16 | React

Je otázka, o kom se chceš primárně bavit. V komentářích se to místy stáčí až na Islámský stát a podobně (což, mezi námi, je organizace, kterou vrchní představitelé Islámu odsoudili a prohlásili, že s jejích vírou nemá společného víc než jméno). U těch s tebou souhlasím. Pokud se ale bavíme o muslimech - obyčejných lidech, tudíž ne o té teroristické a radikální minoritě, souhlasit nemůžu. O kolik jsme potom v mnoha ohledech tolik lepší, než oni?
Neberu ti tvůj názor. Jen mi to připadá asi podobné, jako kdybys řekla: "Český prezident kouří, takže všichni češi kouří."
A také - spousta lidí ti chválí ten arogantní styl psaní. Já ti řeknu na rovinu, nelíbí se mi. Přijde mi pokrytecké psát o něčem takovém takto, měla jsem potíže dočíst jej bez skřípění zuby. Kde jinde by se měla projevovat aspoň malá pokora když ne v toleranci odlišností kultur a životních stylů? A ať se nám to líbí nebo ne, Islám je zažitá kultura.

48 Morell Morell | Web | 2. march 2015 at 20:32 | React

Předsudky... Já nyní Islám poznávám poměrně zblízka tak mu začínám poměrně dost rozumět. Žena je pro ně ten nejcenější majetek, jaký mohou mít, jenže jak sama říkáš, různorodost lidí a naivita vede k tomu, že si určitě někteří svých čžen enváží, ale upřímně, nebude to o niv větší míra než u domácího násilí u nás a ta je taky vysoká.
Islám trochu znám, ať si žije, já s nimi problém nemám, dokud nechají ostatní napokoji. Jak by mi chtěli škodit, tak vezmu zbraně do ruky a... budu se bránit.

Víra, víra, víra, muslim, křesťan, žid... furt jsou to lidi.

49 Adele Kvajsarová Adele Kvajsarová | Web | 2. march 2015 at 20:35 | React

Velmi dobře napsané, naprosto skvělý článek! Mám předsudky jako ty, konečně někdo! :D :)

50 Yaraki Yaraki | Web | 2. march 2015 at 20:51 | React

[43]: Já mám také jednu radu - než mi začnete dávat rady, koukněte se, co jsem napsala výše. Nejsem sice křesťanka, ale četla jsem Korán, byla v muslimských zemích, znám se s muslimy a mám z takříkajíc první ruky záchranářů apod informace  a zkušenosti - média tedy v mém případě slouží spíše k "dokreslení obrázku", než k jeho vytvoření. Děkuji :)

51 Yaraki Yaraki | Web | 2. march 2015 at 20:55 | React

[47]: chápu - každý máme rádi něco. nemohu vás nutit,a byste mě poznali "naživo", ale věřte, že nejsem (teda myslím a doufám v to) člověk nějak zahořklý nebo zlý - ta jistá "arogance", jež na vás sálá je z mého pohledu (alepsoň se to tak snažím psát) jistou formou ironie a snahou nadlehčit něco, co mě vážně trápí :) jiank rpo další odpovědi viz můj souhrný komentář výše :) za názor děkuji

Jinak já jsem překvapivě tolerantní z očí do očí, nikomu nic necpu a snažím se vše brát člověk od člověka (opět viz komentář výše), ale svůj názor/strach prostě mám a zbavuji se ho touto formou - trošku si z něj dělám srandu :)

52 Karryanna Karryanna | Email | Web | 2. march 2015 at 21:59 | React

[41]: Doufám, že mě nezahryzne ani Yaraki jakožto autorka článku, ani Egoped jakožto ten, kdo tuhle výměnu názorů vyvolal a komu v ní můžu podkopnout situaci, ale nedá mi to a zareaguju.

Píšeš, že Tvá spolubydlící muslimka obhajovala, že jsou ženy slabší. Mě by asi spousta lidí mohla považovat za emancipovanou dívku/ženu, studuju vysokou školu (a to prosím informatiku!), zaštiťuju přednáškové akce, organizuju tohle, organizuju tamto. Přitom tvrdím, že průměrná žena je výrazně slabší než průměrný muž, a nedovolila bych si noční ulicí plnou hospod projít s výstřihem do pasu, v minisukýnce a na jehlách. Nepopírám, že má averze vůči takovému oblečení mi to usnadňuje, ale stejně. Aby nedošlo k nedorozumění, když už jsem zamířila tímhle směrem, rozhodně netvrdím, že existuje jakékoliv oblečení, v kterém by si dívka znásilnějí zasloužila. Ne, nikdy, za žádných okolností (nemluvě o tom, že spousta obětí má oblečení zcela "bezpečné"). Ale myslím (snad místní muži prominou), že chlapi, nebo aspoň spousta chlapů ve slabších chvílích (kam může spadat třeba opilost, ale i jiné) nemusí uvažovat hlavou, nýbrž jinou částí těla, a děvče by nemělo zrovna provokovat.
Nijak mě neuráží, pokud s mým názorem nesouhlasíš, ale možná bych měla trochu problém s tím, kdybys mě za něj odsuzovala. Velmi by mi ovšem vadilo, kdybys za tenhle můj názor chtěla odsoudit všechny Čechy, ajťáky, ženy, nebo kdo ví jakou skupinu ještě můžu představovat.

Že za tebou muslimové přijdou na ulici, otravují a vnucují Ti tak své zvyky? Nevím, jak to máš Ty, ale mě takhle občas zastaví Svědci Jehovovi, občas žebráci, občas různí výběrčí na charitu. A zvláště situace typu "Přispějte na děti z dětských domovů." - "Nezlobte se, ne." - "No tak, mějte ohled na ty nebohé děti." - "Ne!" - "Stačí malý příspěvek." - (ignorace) - "Aha, takže taky lakomá!" umí být poněkud otravné. Malinko si nabíhám s těmi Svědky Jehovovými, protože s těmi ve skutečnosti problém mám obecně, ale stejně bych neřekla, že mi třeba zástupci charity vnucují svoji představu ubožátek a nutnosti pomáhat. Spousta charity se dělá decentně (jen, podobně jako u těch muslimů a dalších, ti otravnější jsou často víc vidět).

Přiznávám, že osobně znám jen několik málo muslimů. Ale mimochodem, všichni jsou to skvělí lidi (druhé mimochodem, rozhodně bych si na základě toho nedovolila říct, že úplně všichni muslimové jsou skvělí lidi a já to musím vědět, protože je znám). V očích některých by asi nebyli pravými muslímy.

Ale vážně, kdo je pravý muslim? A kdo je pravý křesťan? Není to tak dávno, kdy mi katolický kněz říkal, že pouze katolíci ("a možná pravoslavní") jsou skuteční křesťané. Pfff. Přijde mi, že jsou to zejména extremisté (ano, a občas nejrůznější vědci), kteří řeší, kdo už je a kdo ještě není pravý cokoliv. Má analogie bude poněkud kulhat, protože ajťáctví není náboženství, ani nemá psaná pravidla, ale taky o někom neřeknu, že to není ajťák, protože je (u Svatýho Tučňáka!) ochotný pracovat na Windowsech. Jsem ochotná považovat za křesťana někoho, kdo pracuje v neděli nebo lobbuje za eutanázii, a jsem ochotná považovat za muslima někoho, kdo se rozhodl nedržet některé zvyky.

Naprosto beru, že Islám není svatej. To (alespoň v mých očích) není ani Bible, ani žádné náboženství kolem nich, a ani žádné náboženství jiné, ateismus nevyjímaje (tvařme se na chvíli, že to je forma náboženství). To, že spousta dnešních extremistů se hlásí právě k Islámu, mu samozřejmě nepomáhá. Navíc uznávám, že můj boj proti odsuzování Islámu není úplně fér, když třeba nad "podporuju komunisty" protáčím oči v sloup už preventivně, přestože spousta komunistů jsou dobří lidé sledující vznešené cíle.

Ale sakra, to, že běžní muslimové páchají stejné hříchy jako běžní lidé jiných vyznání, nedělá z Islámu zlo. A pokud jde o extremisty, raději odsuzuji extremismus samotný než to, z čeho původně vznikl.

53 Robka Robka | Email | Web | 2. march 2015 at 22:19 | React

[41]: Na článek reagovat nebudu, ale tento komentář poněkud osvětluje tvé postoje. Tobě vadí, že se muslimové nechovají podle tvých představ. Proč ti vadila muslimka, která chtěla chodit zahalená? Je to přece její volba, určitě tě nenutila násilím, abys to dělala taky. To ty jsi jí vnucovala své přesvědčení, takže v tomto nejsi o nic lepší, než ti, o kterých mluvíš  (muslimové, vnucující ti údajně svou víru).
Kamarádka učitelky si vzala muslima, co se nechoval jako muslim. Ano, pokud žil tady, přizpůsobil se našim zvykům, což je přece žádoucí, ne? Pokud se s muslimem rozhodla žít v jeho zemi, dalo se čekat, že narazí na kulturní a náboženské rozdíly. Funguje to tam jinak a od ní se čeká, že se časem  přizpůsobí také. Takže v čem je problém?
Další věc je ta, že tvrdíš, že náboženství není pro lidi, co chtějí být naprosto svobodní. Tohle je hloupost. Podle mého je naopak špatně, že se lidé vzdalují víře. Důsledky nakonec vidíme v naší společnosti dnes a denně.
Islám není zlý ani hodný, je to náboženství, které má svou tradici a vyznává ho podstatná část lidské populace. Vliv islámu přinesl v minulosti do Evropy mnoho dobrého - například v oblasti lékařství, architektury, vědy - křesťanství zase zanechalo určité stopy v zemích s muslimskou vírou. K ovlivňování kulturami dochází odnepaměti, není to žádný novodobý výmysl sluníčkářů.

54 Pražský poděs Pražský poděs | Email | Web | 2. march 2015 at 22:27 | React

[40]: Tvuj strach asi fakt nechápu.

55 sunny sunny | 2. march 2015 at 22:46 | React

Skvěle napsané a naprosto souhlasím!

56 angelxheart angelxheart | Email | Web | 2. march 2015 at 22:54 | React

Nojo, já vím, já sem v těch 4 letech provokovala vid? když sem potkala pedofila a všim si mě. Jasně, ti chlapi, ti sou strašní no....když se napijou tak znásilnují, za to ženy? to sou andílci boží...
Heled a proč teda muslimský diktátor měl výhradně ženskou ochranku? Proč je v Izraeli povinná vojna i pro ženy?

Takže kamenování, znásilnování malých holčiček a celkový teror na ženách co se přikazuje v Koránu a mešitách je v poho?
Svědci jehovovi :D vzpomenu si na svou babičku, která je několikrát strašně seřvala -navíc je to "katolička".

Ty ho za muslima považuješ ale on by se za muslima zprávně považovat neměl a NENÍ to pravý muslim...tím pádem extremisti jsou jen pravý muslimové nic víc... u křestanů to myslím tak ulítlé není, jen když se člověk rozvede a nebo chodí jako prostitut/ka a nebo tak pracuje...tak taky křestan moc není, ale nikdo ho za to netrestá -"extrémní" křestanství lze tet nazvat za zneužití této víry, což by se "dřív" nedalo.
Komunisté vznešení lidé: proč se tedy přidávají ke komunistům, kteří už mají špinavou minulost? A nejdou k jiné straně?
Klidně si mysli to, co chceš i ohledně žen -protože si k tomu byla vychovaná svým okolím ....
řekni mi ale aspon pár důvodů, proč si myslíš, že "průměrné" ženy jsou slabší než "průměrní" muži.

(slovo průměr nesnáším -odsuzuje se tak spousta lidí, věcí...)
Já se teda necítím jako průměrný člověk...asi tím to bude:)

57 Yaraki Yaraki | Web | 2. march 2015 at 23:31 | React

[52]: cajk kemo, já nekoušu :D

[54]: to jsme dva no :D ne, já si myslím, že ho chápu a jak říkám - jestli mám předsudky nebo ne dle mého nikomu neublíží, neboŤ já sama na základě nich s lidmi nejednám - jen to v sobě prostě mám islám = něco špatného, zdroj útisku a to po zážitcích co jsem měla a po tom co jsem se porůznů dozvěděla, prostě nevymažu

58 hogreta hogreta | Email | Web | 2. march 2015 at 23:33 | React

Já s muslimy, které znám, nemám žádné špatné zkušenosti, nebudu tedy soudit. Korán jsem četla a nedočetla jsem se tam větších zvěrstev, než kterých jsem se dočetla v Bibli.

Spíš mě překvapuje, kolik lidí tady píše, jak "když tady přijeli, tak nám nemají vnucovat jejich tradice". S tím samozřejmě souhlasím, ale můžete mi někdo už konečně říct, jakýže muslim vám kdy co vnucoval? Odkud se tenhle strach z "vnucování" vzal? Proto, že občas někdo chce nosit šátek přes vlasy? Ale vždyť tím mě nikdo nenutí ten šátek nosit taky. Mně nikdy žádný muslim žádnou svou tradici nevnucoval, někomu z vás snad ano?

Přijde mi to takové zvláštní. V naší zemi je počet muslimů snad nejmenší z celé Evropy, vždyť ani obchody u nás nevlastní... Málokdo zná nějakého muslima osobně. Tak proč se zrovna my tak strašlivě bojíme? Jenom proto, že jsme se něco dozvěděli z médií? Muslimů je asi šestina celé populace, takže kdyby každý muslim byl magor a celé náboženství bylo špatné, už bychom tady nikdo dávno nebyli. A víte třeba o tom, že národ s největším počtem lidí hlásících se k islámu je Indonésie?
A co se týče zemí Pákistán, Írán, Írák,...  - to jsou země, které jsou ve válce. Islám je jenom zástěrka. Vždyť bojují i muslimové proti muslimům.

Já si nerada dělám názory jenom na základě toho, co nám předkládají média. Nebudu soudit lidi, dokud je nepoznám. Osobně se ohrožena islámem rozhodně necítím. A docela se divím, že tolik lidí ano, a přitom se nikdy nesetkali ani s jedním muslimem.

59 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 2. march 2015 at 23:41 | React

Naprosto s tebou souhlasím. Velice čtivě jsi popsala svoje obavy z islámu. Nechápu, jak může někdo tvoje obavy nechápat. Je málo sebevražedníků z jejich řad? Neposílají na tyhle "mise" i děti? Napsala jsi to dobře a já se ti pod to podepisuju.

60 Lapis Lapis | Web | 3. march 2015 at 0:22 | React

Nemám nic proti islámu ani jinému náboženství. Naopak mám jak odpor, tak strach z fanatismu všeho druhu - a ne jen z toho náboženského. Všechny náboženské války v historii byly jen pouhou zástěrkou pro politické machinace. A tahle válka se v ničem neliší. Není to o víře, protože víra sama o sobě není špatná. Za všechny hnusy světa mohou lidé a jen a jen lidé.
PS: máš skvělý styl psaní, pobavila jsem se :)

61 Takara Takara | 3. march 2015 at 0:26 | React

I sebelepší idea se může změnit v úplný opak, záleží totiž na lidech. I třeba takový komunismus vycházel ze zajímavých myšlenek "o rovnosti a bratrství" a Orwell to vystihl výborně ve Farmě Zvířat "všichni jsme si rovní, ale někteří jsme si rovnější"...u Islámu (stejně jako u dalších ideí) hodně záleží na tom, s kým mluvíte... jsou skupiny umírněnější a jsou skupiny radikální...a jsou taky extrémisté, kteří bojují pod hlavičkou "Islám", kteří ale vlastně žádní pořádní muslimové nejsou (tzn. nedodržují muslimská pravidla a jen řežou hlavy ve jménu Alláha)...Osobně jsem se setkala s jen s pár lidmi, kteří byli muslimského vyznání a nebyl s nimi jediný problém, ano některé věci dělají jinak (strava, nošení petláhve s vodou na záchod, aby si mohli hned po vykonání "potřeby" umýt ruku, ošacení, 5krát denně modlitba, takže pokud to nestihnou domů, tak kobereček s sebou)...ale žijeme ve světě, kde se kultury prolínají, ať se nám to líbí nebo ne...a dokud někdo nezačne omezovat moje práva, nemám důvod se vůči němu nějak vymezovat.

62 angelxheart angelxheart | Email | Web | 3. march 2015 at 0:52 | React

můj předchozí komentář reagoval na [52]:

[53]: Podle mých představ? Takže základní lidská práva jsou moje představa?

Já sem jí nic nevnucovala, jen sem jí říkala, že si svůj strach nemůže odůvodnovat tímhle...už sem jí málem doporučila psychologa...protože fobie nás omezují -ona byla celkově ustrašená a zoufalá -taky sem jí u sebe nemusela nechat bydlet -zadarmo...to jsem zapomněla zmínit docela důležitou věc asi:)

Ten muslim se tady přizpůsobil proto, aby získal její důvěru a mohl ji dostat do své země -ona tam nechtěla bydlet!!! ona tam s ním jen jela nakrátko poznat jeho rodinu, nechtěla být muslimkou, ani žít v jeho zemi! ŽE SE ČASEM PŘIZPŮSOBÍ?!? hned po tom co vystoupila z letadla (nebo čím tam prý dorazili) jí navlíkl burku a jeho chování se OKAMŽITĚ změnilo!
Já ale nenapsala že náboženství NENÍ pro lidi, co chtějí být svobodní, napsala sem že "tudíž nic moc pro lidi, co chtějí být naprosto svobodní." tím sem myslela, že jim to nemusí úplně vyhovovat a nikdy to náboženství asi nebudou zcela dodržovat...nebo spíš nebudou dávat farářům, duchovním vždy za pravdu a budou schopni přistupovat k tomu náboženství i kriticky a ne slepě naivně.

Evidentně nevíš co je to Islám..islám není náboženství a tečka... Islám má vojenské, náboženské, ekonomické, právnické, sociální složky.
Aha, takže se budeme dívat jen na údajné přínosy islámu...dobře, o přinosech jsem ještě neslyšela a možná, že i nějaké existují (např. neustálé SNIŽOVÁNÍ a ZVYŠOVÁNÍ POPULACE)...ale já se koukám na ty nebezpečná zvěrstva která Islám páchá už tak dlouho. Nebýt křestanství celá země by byla jeden velký Alláh, nebýt Islámu, země by byla jeden velký papež... Nebýt Ruska "byl" by Nacismus...no bohužel tohle se nepovedlo...za svobodu Prahy vděčíme Vlasovcům, všechna čest těmto "mučedníkům",kteří se nás nebáli zachránit i když věděli co je čeká v Rusku kam je USA ochotně vydala.

No, co...už vím, že sluníčkář zůstane sluníčkářem dokad mu džihalisti neuseknou hlavu apod.
Ale přesto se odvážím dát sem odkaz na: http://kubasek.blog.idnes.cz/c/451163/ptaji-se-me-proc-pry-nenavidim-muslimy.html

a několik celkem dobrých videí o Islámu: https://www.youtube.com/watch?v=_e9b4dyu7Bs#t=44

https://www.youtube.com/watch?v=hCp1MyOSeDw

https://www.youtube.com/watch?v=zRDXHhDfzRc

https://www.youtube.com/watch?v=5DddpqRIoVk&index=136&list=LLHotBl-EFG6LJ5TIdDgbjbQ

https://www.youtube.com/watch?v=xDfDBkqxNQo

A jedno o ženách v Islámu:
https://www.youtube.com/watch?v=Q7KLGDfDCqk&list=LLHotBl-EFG6LJ5TIdDgbjbQ&index=189
Ještě sem viděla 1video s člověkem který bydlel/bydlí v muslimských zemích, ale zapoměla sem, kde jsem ho našla.
Jsou jich prostě hory...

63 hogreta hogreta | Email | Web | 3. march 2015 at 9:32 | React

[62]: Nebudu reagovat na celý příspěvek, ale jenom na tu část o té kamarádce  tvé učitelky (jéžiš, jak já navíc miluju tyhle "přímé zdroje"). Mě fascinuje, jak lidé měří dvěma metry. Kdyby tady přijel muslim, choval se jako muslim a hájil se slovy "ale já tady nechci žít, já chci jen poznat rodinu své nastávající", tak bys to asi nebrala, že? Prostě přijel tady, tak se má teď hned začít chovat podle nás - v pořádku, chápu. Ale když Češka odjede někam do pryč, tak má snad právo se pořád chovat jako Evropanka a nerespektovat zvyklosti zdejší kultury? A to jako proč? Neměla by se náhodou také přizpůsobit zvyklostem v místu, kde pobývá? Proč měříme dvěma metry?
Proč máme pocit, že jedině naše smýšlení je správné a že tak máme právo poučovat celý zbývající svět? Když někam jedu, tak si snad vyhledám informace o tom, jaké to tam je, co tam po mě budou chtít a jak se tam mám chovat. A pokud se tak chovat nechci, nelíbí se mi zdejší zvyklosti, tak tam vůbec nemám jezdit. A pokud tam přesto pojedu, je to jen na mojí vlastní zodpovědnost.

64 Egoped Egoped | Email | Web | 3. march 2015 at 11:31 | React

[56]: V reakci na mě ses zdála, že nejsi tak extrémní, jak jsem si myslel, ale když čtu tvoje "Ty ho za muslima považuješ ale on by se za muslima zprávně považovat neměl a NENÍ to pravý muslim...tím pádem extremisti jsou jen pravý muslimové nic víc.." - tak to myslím mluví samo za sebe... takový odborník na poznání PRAVÉHO muslima se jen tak nenajde :)

Zajímavé, že ani samotní muslimové to nikdy o nikom nemohou říct, protože správné chování muslima může soudit jenom samotný Alláh po jeho smrti. Víc už nebudu říkat.

65 angelxheart angelxheart | Email | Web | 3. march 2015 at 14:36 | React

[64]: Takových odborníků je hele... třeba v těch muslimských zemích
-k tomu, jak poznat "pravého" muslima přece slouží Korán.
Každého člověka dá se říct neodsuzuji, když se dozvím, že je muslim...pokud mi dá najevo, že nesouhlasí s těmi zvěrstvy, co káže jeho náboženství, tak s ním nemám moc problém...ale trošku mu naznačím, že by se za muslima považovat "neměl" když se vším nesouhlasím -to je totiž velký rozdíl, mezi Islámem a Křestanstvím. Islám je prostě totalitní režim, to je asi nejvýstižnější.

[63]: On jí dával najevo, že se tak nechová, jak je u muslimů "zvykem"...že "neuznává" burky, mnohoženství a prostě celkově a tvrdil, že v jeho zemi se to nemusí dodržovat...byla prostě hodně důvěřivá a já se jí nedivím, já už tolikrát někomu uvěřila a taky sem za to zaplatila...

Jo, ta moje naivita...myslet si, že na celém světě by se mělo dodržovat VŠICHNI SME SI ROVNI a tečka. Asi bych se neměla starat o to, že v některých zemích vraždí malé děti a lidi co se jim tam zrovna znelíbí... asi by mi mělo být jedno, že někde je chudoba...vlastně co je mi do toho že?!? Vlastně tak dáváš najevo, jak jsou "divní" ti, co bojovali za to, aby Hitler přestal se svým terorem...proč to neignorovali? proč se nepřizpůsobili? A proč se dokonce toho ubožáka snažili svrhnout? Byla to přece 3.říše, byla tady její kultura, tak ji měli respektovat...

66 Amia Amia | Web | 13. may 2015 at 1:09 | React

Sice nemám konkrétní zkušenosti z života v muslimské zemi, ale jinak je můj názor prakticky stejný.
Multi-kulti ano, nemám nic proti umožnění života podle vlastní tradice. Tahle tolerance ale končí ve chvíli, kdy mi ONI začnou (násilím) tu jejich kulturu nutit. Díky nechci, mám svoji.
Radikální názor odsuzující jiný je špatný v jakékoli podobě.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement