Jericho - recenze, aneb jak mi slíbili Archanděla

30. march 2015 at 17:24 | Yaraki |  Seriálové, anime a komixové recenze
Červená zóna csfd.cz
Záhadné to místo. Dost se přeceňuje. A věřit mu? To si po následující zkušenosti nelajznu... Ptáte se proč?
Třeba kvůli tomu, že seriál Jericho se tam pěkně vyhřívá na sluníčku. Bijte CBS do hlavy.

Název seriálu: Jericho

Obecné: Drama / Sci-Fi (USA), 2006, 29x45 min


Primární pohnutka (jež mě vedla k prvnímu shlédnutí): Gabriel. Že se ještě divíte...

Proč seriál sledovat: nenapadá mě. Je to zajímavá změna, co se týče žánru, dobrý nápad... ale výsledek se hodí možná maximálně jako zvuková kecací kulisa k jiné aktivitě.

Varování: před spoilery varovat nemohu, neboť v téhle recenzi nelze prozradit jakýkoli děj. Protože Jericho děj prostě nemá.
Koukali jste na Dallas? Že ne? Tak máte možnost.

Popravdě nečekala jsem, že když mi někdo slíbí postapo seriál, vyleze z toho něco takovéhohle - ukecaná a neuvěřitelně roztahaná věc s postavami ploššími než Las Barajas v Madridu.
Plakáty a recenze vám tvrdí, že Jericho popisuje příběh malého amerického městečka poblíž Denveru, kam se vrací hlavní postava Jake (... nebo Jack? Není hezkej, takže to vem čert), aby urovnal rodinné vztahy s otcem starostou. A bratrem záletníkem. A psychedelickou, ukňoruranou matkou. A zasnoubenou bejvalkou. A němou farmářkou. A dost pravděpodobně i s Mojí mámou... vidíte? Každý druhý obyvatel má nějaké daddy issues. Což by zas tak nevadilo, kdyby veškeré zápletky nebyly stereotypické a naprosto postrádající nějaký náboj, jež by vás donutil zaplakat pro případné úmrtí/zmizení.
Každý v Jerichu má nějakého strašáka ve skříni, který by se logicky měl pořádně "naježit" v okamžiku, kdy se na obzoru objeví atomový hřib a městečko se ocitne odříznuté od světa, postrádajíc jakékoli informace, cože se vlastně stalo. Jenže ono se tak nějak... nic neděje. Nevadí mi, že lidé sdružení charismatickým starostou drží při sobě. Nevadí mi, že se najdou ztracené děti a ani radioaktivní déšť nikomu nepokazí piknik... ale boha jeho lidi, nemůžete alespoň maličko panikařit?
Doufala jsem v seriál, který mě donutí modlit se, aby se těm milým lidem nic nestalo, aby se nedostatek benzínu, elektřiny, zdravotní péče a zamoření půdy vyřešilo a svět se vrátil do starých kolejí. Jenže já se modlím za přesný opak - aby se alespoň něco stalo.
Přitom má celá situace nesmírný potenciál - představte si, jaká atmosféra by se dala vytřískat z vidlákova, přeživšího atomovou válku. Kdyby to bylo třeba jen maličko líp zahrané, nehryzali byste se nudou. Nebo kdyby scénář nepsal slepý učitel nedělní školy, třeba by se dala vyhrabat i nějaká seriózní zápletka, protože to, čím se honosí Jericho, není zápletka, ale zápletečka, co by se pohodlně vešla třeba do pěti šesti epizod. První série jich má dvaadvacet. Prokousala jsem se k osmému a spáchala sebevraždu, abych měla alespoň náznak pocitu, že to někde žije.


Celkový verdikt: Dlouho jsem neviděla takhle promarněný potenciál. Nechápu, jak se podařilo udělat seriál, jehož děj je vlastně takovým balzámem na duši průměrného konspiračního teoretika. Po shlédnutí Jericha si může každý vyšilující fanatik se soukromým atomovým krytem mezi řádky brambor oddechnout, že i kdyby se mu za barákem vynořilo klidně několik různých druhů atomových hub, vše se vyřeší, když si dá nohy na stůl a zamyslí se nad tím, proč s ním sousedka nepíchá. Jo a Gabe je tam tak sporadicky, že vlastně vůbec.

Hodnocení: 3/10 Yaraki does not approves
 

1 person judged this article.

Comments

1 Akai Akai | Web | 30. march 2015 at 20:29 | React

Hey, I'm gonna try writing that penny dreadful review, I guess it'll come out in English but who knows... Anyway, try reaching me on Skyp,  would be great if that demonic thing worked for once...

2 Rein Rein | 30. march 2015 at 20:30 | React

... Škoda... no, aspoň tím seriálem nebudu ztrácet čas :D Už jsem na to koukala - jakože název a tak.. Takže děkuji za oddoporučení :D

A máš luxusní nový vzhled blogu kámo! :) o.o Je to trochu psychadelický, u toho se bude dobře číst ALP :D :D A to záhlaví je parádní :) ;)

3 Yaraki Yaraki | Web | 30. march 2015 at 20:47 | React

[1]: okey, that would be nice... and give here the chat link, the Skype has crushed... or anyhow is not working at all... dunno why

[2]: hej díky, to sjem ani enčekala.... jen mě prostě to starý už sralo, ale jestli je to změna k lepšímu, jsem jen ráda... ano, šedé, je prostě víc "ALP barva" :D

4 Akai Akai | Web | 30. march 2015 at 21:10 | React

Sorry, helped out my mum, here's the link:http://miniaplikace.blueboard.cz/chatboard-ontario.php?id=265471

5 Yaraki Yaraki | Web | 30. march 2015 at 21:31 | React

[4]: 10 mins and I'll be there :3

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.