Bunraku - recenze, aneb jak jsem byla příjemně překvapena

26. april 2015 at 22:14 | Yaraki |  Filmové recenze
Ze života hmyzu: tenhle víkend napjate odčekávám příjezd našich.
Spolu se sílícím pocitem, že mě zabijou za to, že jsem dva měsíce válela šunky, už takřka nejsem schopna soustředit se na nic jiného než na jejich přílet. Strašně se těším.
Ve volných chvílích volím léčivou filmovou prokrastinaci a vymýšlení kostýmů. Fakt, že nemám po ruce ani koucíček kůže nebo snad jehlu a nit, mi drásá nervy ještě víc než skutečnost, že bych měla zhubnout už jen na truc celé své partě.
My life's hard, mate.

Ale teď k věci - ty filmy.

Název filmu: Bunraku

Obecné: Akční / Fantasy / Drama (USA, 2010, 118 min)
Režie: Guy Moshe (dle komixu - nečetla jsem - ale přečtu si)
Primární pohnutka (jež mě vedla ku shlédnutí tohoto dílka): cesta je to tentokráte strastiplná a smysl absolutně nedávající - vyráběla jsem jednu ze stran naší monster-book-pedie, týkající se japonských duchů, přičemž mě napadlo zapsat jeden starodávný příběh o služce, co ztratila jeden z deseti talířu a nechtěla píchat svého samurai-lorda a... whatever. Tato storka je totiž obvyklým námětem pro japonské divadlo - i to loutkové. No a jak se asi tak, chvilka napětí, označuje takové tradiční japonské loutkové divadlo? Bingo děti, Bunraku. No a já si vzpomněla, že už jsem toto slovo kdysi slyšela ve spojitosti s filmem. Třikrát hurá!

A jen tak mimochodem - více vypovídající název vymyslet nemohli.

Proč na film jít: má to jedním slovem atmosféru. Vsadím se, že nic podobného jste neviděli a už jen proto má smysl to zkusit. Je to zážitek - napínavé, humorné, správně sinciťácky pochmurné, ale žádné přehnané trudno se nekoná. Kouzlo, to je to slovo. Bunraku má kouzlo.

Varování: může obsahovat drobné spoilery (ovšem nepodstatné a zcela zanedbatelné, nejsu sviňa)

V podlední době jsem viděla všeho všudy tři filmy. Jeden byl tak trochu "meh", druhý mě vyloženě zklamal a od třetího jsem nic nečekala, ale mě totálně rozbil. Takže Bunraku. Jak už asi tušíte, jde o ten třetí kousek z výše uvedených.
Popravdě v prvních okamžicích, odhalujíc třeba prostý fakt, že jednoho z hlavních protagonistů hraje známá homokláda Gackt a popravdě ani Josh Hartnett není žádným prototypem mužáctví v mých očích, probouzely se ve mě hluboké obavy. Neopodstatněné - to na kolenou klečíc a hluboce se kajíc nyní beze studu přiznávám. Ten film vás totiž strhne svou nenásilnou pastelovou komixovatostí a suchým vypravěčem hned zkraje, gejové negejové. Když se navíc objeví Woody Harleston, je to jako déšť na Sahaře, pátá série Supernatural a nález ropného ložiska na vlastním pozemku zaráz.

Bunraku je jeden z těch filmů, co dokázal z mála udělat moc. Skrz papundeklové kulisy vás přenese do dokonale fungujícího, atmosférického postapo světa, kde spolu neustále válčí gangy i přes přísný zákaz střelných zbraní. Násilí a vzájemná lidská nenávist je koneckonců jedním z hlavních nyšlenek filmu - její provedení jak už bylo naznačeno se v loutkovém Bunraku světě přeneslo do rukou smrtících válečníků, šermířů a všemožných bijců, jejichž skvěle vyladěné akční kreace vám nedají ani na chvilku vydechnout.

Příběh se jako klasicky točí kolem dvou neznámých cizinců - válečníků, nesmírně schopných a ještě o něco více odlišných, bažících po pomstě. A kluci jsou to oba šikovní, fešní a jistým způsobem sympatičtí. Tak nějak správně zvláštní, ale zároveň ne příliš "namustrovaní".
Záporáci jsou též správně záporní, nechuťárenští a zkažení a přestože tento model v dnešní době už není tak běžný, k tomuto světu to prostě sedí.
Co bych vypíchla ještě více je všudypřítomný vypraveč, dodávající filmu zase o něco hutnější atmosféru a udržující vás v nezapomenutelné iluzi strachu a útlaku.
Za další miluju zvukovou stránku věci - drží se v jakési komixové šabloně, se vším jejím "bang", "skříp" a "crack" a všeobecně zdůrazněnými zvuky, ale nijak se to netluče - ba naopak - film to zase o kousek povyšuje z nenápadité šedi. Máte v zásadě pocit, že autoři si to tak nějak užívají, baví se tím a zvukovou stránkou skvěle podkreslují ten nádherný nádech nereálna, kterým celý snímek oplývá.

Ano, místy to dějove trochu skáče a skřípe, ale stejně příběh jako takový asi nebude a ani neměl být tím, co si divák po shlédnutí bude pamatovat.

Za mě jednoznačně lepší než Sin city - to je sice jakože děsně deep shit, ale Bunraku ho v mých očích drtí tou nenásilnou formou a nadlehčeným pohledem na žánr. Má prostě kouzlo a pobaví vás, aniž by vám á deset vteřin vylejvalo kýbl rudýho kečupu do ksichtu.


Celkový verdikt: Jsem jednoduše uchvácena, neschopna psaní dalších povznesených superlativů. Ten film je neskonale atmosférický, parodující sebe sama a zároveň zvláštně hluboký, černě humorný a napínavý. Fakt si nemůžu pomoct, ale pravděpodobně jej zařadím do svých top dvaceti. Uznávám, že nejde ani tolik o příběh nebo snad podané herecké výkony, ale zvuková, estetická a atmosferická složka nemá chybu. A miluju vypravěče. Hell Yeah!

Hodnocení: 9,5/10 Yaraki damn approves
 

2 people judged this article.

Comments

1 stuprum stuprum | Web | 26. april 2015 at 23:50 | React

Demi vypadá rok od rok ztrhaněji z těch chlapů. :D

2 babirusa babirusa | Web | 27. april 2015 at 1:39 | React

[1]: hele po tomhle filmu se jí v zásadě ani nedivím :D

3 Aki Mitsuko Aki Mitsuko | Web | 28. april 2015 at 20:36 | React

Po pár reinkarnacích jsem zase zpět a v plné síle! Muhaha!
Kazdopadne tu jsem primarne proto, ze me zaujala ta recenze, uz dlouho jsem nevidela zadnej dobrej film a tohle nevypada spatne - zvlast kdyz to schvaluje samotna Yaraki :D

4 babirusa babirusa | Web | 29. april 2015 at 0:28 | React

[3]: Yaaaaaay! nejsou vánoce?! Ty žiješ! třikrát hurá dítě :D hned to jdu očekovat. jak jsem řekal - ten film je cáklej, ale tak správně - hlavně jsem nikdy neviděla nic podobnýho a už jen proto to stojí za hřích :)

5 Elis Elis | Web | 29. april 2015 at 11:06 | React

Vypadá to na dobrý film, ráda se podívám, herecké obsazení není špatné...

6 babirusa babirusa | Web | 29. april 2015 at 18:09 | React

[5]: myslím, že to vyloženě stojí minimálně za zkoušku :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.