Mučení? Povoleno!

8. april 2015 at 20:18 | Yaraki |  Výlevy a světonenávistný rage
A další téma týdne, nad kterým zvládnu sama sobě zavařit hlavu... jestli tohle nejsou sebevražedné sklony, pak už nevím co.

Pusťme se ale směle do hlubin tématu.

Mučení.


Veskrze negativně přijímaná aktivita, že? Opominu-li nějaké sadomaso hrátky, asi nikdo si nepřeje být mučen. A z druhé strany spektra opravdu neznám osobně nikoho, kdo by chtěl mučit druhé. Tedy alespoň fyzicky.
Zároveň s tím asi 90% populace zhrozeně přimhouří očko, naskytne-li se někde ve zprávách informace o násilníkovi, mučícím pro zábavu oběti ve svém umělecky potemnělém sklepení. Já nejsem vyjímkou - sériový vrah a násilník? Fuj na něj. Na druhou stranu kdykoliv narazím na věrohodnou zvěst o "mučení vězňů" a "neortodoxních policejních praktikách", nutí mě to pohloubat, zdali si to ony oběti prostě nezasloužily.

Nechápejte mě špatně - každý člověk je svým zbůsobem zajímavým a vzácným výtvorem a některá práva by mu neměla být upírána, ani když spáchá libovolný zločin. Ale - nahlédněte do vlastního pomstychtivého svědomí - jsou přece i lidé, kteří se dopustí natolik nelidských zločinů, že si sami žádná "základní lidská práva" nezaslouží.

Mluvím smrtelně vážně - vám přijde správné, že člověk, co postřílí 70 lidí, nebo někde naplánuje bombový útok, stráví zbytek života sice za mřížemi, ale v pohodlném prostředí, s dostatkem jídla a internetovým připojením takové rychlosti, že bych pro něj zabíjela (novorozence) i já sama?

Dle mého názoru, pokud člověk vědomě spáchá nějaký velice závažný zločin, a ještě jednou opakuji páchá jej při plném vědomí a svědomí, vyřazuje se tím dobrovolně ze systému právní a tím i jakési "lidsko-právní" ochrany. Udělal to schválně, byl si vědom následků - jenže ty jsou, jak jsem uvedla výše, v dnešní době prostě příliš mírné. Není tedy možné, že některé zločiny jsou páchány, jednoduše protože chybí ten správný strach, ta obava z trestu?
Protože co si budeme nalhávat, dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou, PS4 a možnost kecat do médií a vydat vlastní knihu je pro mnohé spíše snem než reálnou hrozbou.
Lidé, páchající sami zločiny proti lidskosti, její základní myšlenku jaksi dobrovolně popírají a mělo by s nimi být dle toho také nakládáno. Tak. Jak snadno a hezky se to řekne, co? Jenže reálná aplikace? Zapeklitá věc...

Neříkám mučit každého podezřelého, každého zloděje koní a podnapilého barového pistolníka... ale jakmile je někdo usvědčen z několikanásobné vraždy? Hodit ho do díry a nechat sloupat na sluníčku.
Ne vážně, copak vrazi, teroristi, násilníci.... zaslouží si být chráněni tak, jako jejich oběti?
Nemyslím si.Podívám-li se ale na celou věc i z druhé strany, pohrabu se trochu více ve vlastní mysli - pokud nakládáme s nelidskými jedinci nelidsky, je to z naší strany, mluvím-li za onu "normální většinu", také dosti nelidské. O tom žádná.
Dovedete si třeba jen představit, jaký vliv by mohlo mít na nějakého dozorce reálné týrání vězňů? Celodenní a každodenní pobyt mezi vrahy a násilníky, jež by žili v podmínkách stejně brutálních jako byly jejich činy? To s člověkem chtě nechtě zahýbá - skoro si tím ona "normální společnost" zadělává na dalšího masového vraha...

Je to ošemetné - mučit, nebo nemučit. Vábení možnosti vrátit dotyčnému, co provedl svým obětem, je nesmírně silné, lákavé. Jenže jak můžeme vědět, jestli není horší nechat dotyčného ve vlastní pokroucené mysli, dát mu, co potřebuje pro pohodlné hnití dalších pětadvacet let v cele, a odkráčet s hlavou hrdě vztyčenou jako "lepší člověk", co se k mučení nesnížil... Jenže kolikrát mohlo drobné pomučeníčko zachránit nějaké uvězněné nevinné, pomoci vypáčit informace, jež by spasily x životů?

Je to ošemetné.

A dobře se mi o tom kecá, přestože sama bych někoho mučit nedokázala. Jak se říká smočit si rukáv... asi ani z pomsty ne.
Přesto ve mě pořád hlodá ten přehnaný smysl pro spravedlnost, ono Mezopotámské "Oko za oko"...

Za jedním si ale stojím - i kdyby nebylo mučení povoleno, (už jen protože kdo by byl natolik čestný aby bezelstně vybral kdo je špatný a kdo dobrý) lidé, jež spáchají vědomě zločin, by měli být vyřazeni z právní ochrany. Žádné, že na vás při noční procházce při měsíčku vyskočí z houští násilník a vy ho, bůh žehnej kobudo, na které už rok chodíte, zpacifikujete. A pak jdete bručet, protože jste mu, chudáčkovi nešťastnému, pochroumali ručičku.

Prostě jednou ses rozhodl překročit lajnu, vstoupit do stínu - good luck, kemo, ale musíš nést následky.
Žádné ublížení na zdraví, žádné volební právo, žádná ochrana.

Takže asi tak. Abych sama zakončila trochu poeticky, podpořujíc nějaké to duchovno, nemohu než napsat: "Mučit, či nemučit. To je oč tu běží."

Technická: vážně si nemyslím, že když jednou ukradnete na benzínce žvejky, měli byste navěky žít někde v jeskyni a bez práv, ale pokud někoho napadnete s úmyslem mu ublížit, tak by ten napadený měl mít sakra svaté právo rozbít vám držku. Halelujah, bratři a sestry!
 

3 people judged this article.

Comments

1 Pandě Pandě | Web | 12. april 2015 at 18:23 | React

Mno. Tohle je ošemetný téma. Když lidem budeš vyčítat, že vlastně nemají právo týrat vězně, ať provedl sebestrašnější věc, jsi vystavená na pranýři. Vždyť ten čurák zmlátil, zabil a zásilnit deset copatých osmiletých holčiček!!! JAk vůbec můžeš říct, že si to nezaslouží???!!! Zároveň ale tihle lidi nerozumí tomu, že tím jenom udržujou v chodu ten kruh násilí. Že pokud hlásají mír, je mučení druhého  naprostý nesmysl. Ono to není o tom, co si ten dotyčnej trapič zaslouší - pomsta, odplata, tyhle věci mají vždycky nějaký obrat, vždycky člověka poznamenají a nikdy neskončí. Já netvrdím, že se mi líbí, jak si vězni můžou válet šunky, s třikrát teplým jídlem denně a televizí, ale taky jsem nikde ve věznici nebyla, abych zjistila jak to je ve skutečnosti. Rozhodně je ale pro mě myšlenka té odplaty nebo pomsty nesmyslná, protože ničemu nepomůže. Pomůže zničit lidskou bytost, a bude dál kvasit v tomhle světě a dál ho rozežírat. Ale těžko říct, kdy si lidi uvědomí, že odpověd násilím na násilí není odpověď, ale jen další destrukce..

2 Yaraki Yaraki | Web | 12. april 2015 at 18:39 | React

[1]: vždyť jo hele, sanžila jsem se to i ke konci naznačit, že je prostě nelidský odpovídat na démonický skutky nelidsky... jen je to... jak je česky "temptating"? :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement