Supernatural, aneb saving fangirls, rolling television industry

6. may 2015 at 5:05 | Yaraki |  Supernatural
Jednou to muselo přijít.


Původně to měla být recenze.
Potom vtipná recenze.
Pak pokud možno nějaký alespoň za mihotavého osvětlení kostelních svící čitelný blábol.
A pak přišlo tohle.

V jedné větě pro každou vyskytnuvší se postavu se pokouším shrnout děj seriálu Supernatural. Takový deníček jednotlivých postav. Jakože než mi houbičky vyžerou obočí natolik, že se v tom sama nebudu schopna zorientovat. Protože to bych si připadala senilní. Což nechci.
A hlavně už se mi tu utvořilo solidní hejno jedinců, dotazujících se na tu samou otázku - je ten Supernaturál vážně tak dobrý, jak se říká? A jak jsem se já, starý, zatrpklý fosil, mohla nechat tak šíleně unést obyčejným seriálem? Takhle.

Střežte se, bratři a sestry, neboť TOHLE je apokalypsa v její čiré a bezbřehé nahotě.


Jednoho dne, dávno předávno, začaly z nebe padat hořící hrdličky a zástupy fanynek Mishy Collinse si trhaly rodidla při zjištění, že jeho pravé jméno je Dmitri, a Yaraki se dala na islám, Putin si osedlal posledního bílého nosorožce přijduvšího zvůlí čínských impotentů o roh, Mark Pellegrino se přejmenoval na Miguel Pejegríňo, Justin Bieber vydal ve spolupráci s Nyan cat novou desku a Amber už nebyla Bůh, se jistý Eric Kripke rozhodl napsat scénář k seriálu o dvou Winchestrovic bratrech - Samovi a Deanovi - jež pojí nerozlučné, smrt překračující pouto a jejich hlavním posláním jest lov monster, duchů, démonů a všemožných fujky věcí tohoto Univerza.

Sláva Ericovi. A stanici CW, která se tuto poměrně cáklou storku rozhodla vydávat pod svou záštitou. Původně se plánovalo pět navazujích sérií, ovšem po všeobecném úspěchu a zjištění, že by se asi rozpadl tumblr, kdyby šou zrušili, se nakonec seriál natáhl na 10 seasons (právě končící) s minimálně jedenáctou potvrzenou.
Za dobu své existence si Supernatural, o kterém Kripke původně tvrdil, že je inspirován klasickými kovbojkami - dva bratři přijedou na svém starém a "rozvrzaném" koni do města, porazí padoucha, políbí princeznu a odjedou do západu slunce - zvládl osedlat nejen twitter, tumblr a pinterest, ale jistým způsobem i fejsbůk. Bylo vydáno několik knih, anime, komixy, spin-off série, vznikla kapela "the Impalas" a svět byl prostě v okolí tohohle díla tak nějak v pořádku.

Těžko říct, proč je seriálový svět zrovna z tohohle bibli-pokrucujícího příběhu tak na nervy. Možná protože postavy jsou - věřte nebo ne - uvěřitelné a autoři víc než na efekty (které jsou ale také boží), použili rozpočet na zaplacení opravdu dobrých herců. A to neříkám jen protože Sammyho bicáky jsou na nobelovku a Deanův eyefuck... achichoch.


Herci jsou skvělí - i jako lidé - a spousta těch "bloopers" videí co se dá najít budiž kolikrát lepším trailerem než cokoliv oficiálního. Možná protože vám ukáže tu pravou povahu seriálu. Většinou se totiž řeší závažné problémy a lidi se tam permanentně nenávidí, podráží, zabíjí nebo naopak sebeobětují, ale vy i přesto citíte z celého příbehu to podivné reálno - tu srandu, kterou by si každý člověk během té strastiplné cesty dělal, už jen proto aby mu prostě a jednoduše nehráblo.
A Jensen zpívá jako rezervní Kristus.


Season 1

Winchesterovic bratři jsou dva strašně mladí cápci v kodrcavé hranaté káře. Mladí a srandovní. Srandovně nezkažení. Zabíjí mě cliffhanger na konci.

Dean je ten typ kluka, co potkáte nalákány neonovou září vývěsní cedule amerického motelu u dálnice a zažijete s ním nejlepší píchačku vašeho života. Jo a zabíjí duchy... nebo tak něco. Not like I cared.

Sammy je naproti tomu takové právnické fluffy štěně s přelétavou povahou a výškou hlasu. A má halušky.

John Winchester is a shitty father.

Season 2

Pouto se prohlubuje. Rodiná dramata a daddy issues stříkají na všechny světové strany. Kluci jsou ale pořád mladí a silní, schopni bojovat s čímkoliv se jim postaví do cesty.

Dean si i přes všechno a po všem vybírá rodinu. Uvědomujete si, že nejlepší one night stand vašeho života je též nejlepším možným manželem/bratrem/synem. Nehodící se škrtněte.

Někdo má temné plány pro Sammyho, přestože jeho sestřih odminula pozbyl velkou část elegance. Furt lepší než Ashovo "party on sides, bussiness in front".

Roadhouse-lidi jsou vtipní. Jo předvídá výše uvedené a jede po Deanovi.

Na scéně se objevuje strejda Bobby a jeho "Idjits!"

Démoni jsou fakt svině. A Meg je navíc strašná píča.

John Winchester is a shity father.

Season 3

Dostavují se první opravdu extatické stavy. Už vím, že si budu přát k Vánocům staršího bráchu. A začínám chápat slovo cliffhanger (a nenávidět ho).

Dean má issues. A strach. Ale to nepřizná, přestože v očích nás všech by se stal ještě stokrát píchatelnějším než předtím, je prostě i nadále prototypem statečnosti a zarytého "I'll handle my shit myself".

Sammy má issues z Deanových issues. Jeho snaha bráchu spasit je cute, ale nebezpečná. Ještě že se na scéně objevuje spasitelka Ruby, bez níž by Sam lítal po americkém středozápadě jako utrženej ze řetězu.

Ruby je nedůvěryhodná ale sympatická.

Jo se drží svého odůvodněného fangirlingu.

Co tu sakra dělá Maggie Green z Walking Dead? Glenn by nebyl rád...

Už nemám ráda jméno Lilith.

"Idjits!"

John Winchester is still a shitty father.

Season 4

Oprava: tohle je extáze. Ze dvou mladičkých hošíků v ošoupané káře jsou dva hoši, cloumající s obecenstvem brutální silou bromance a hunterského swagu, jež pozvolna válcuje samotné Peklo.

Dean se takhle jednou z rána vyhrabe z kráteru uprostřed decentně "zastřiženého" lesíka a nemá absolutně páru. Nejspíš protože z místa odkud právě přišel, si donesl zatím nejchlapáčtější issues, co jsem viděla.

Sammy je stará fetka. Ale aspoň má bráchu zpátky, takže není osaměla fetka. S démonkou za prdelí. I když Ruby je jak svrab - nebo spíš syfilida - špatně se jí zbavuje.

Andělé jsou banda kokotů. Zvlášť Uriel. I když to jméno budiž mu objektivním trestem.

Castiel není ani z poloviny tak fluffy a rozkošká věc jako Misha Collins. Ale Deana eyefuckuje úplně stejně.

Jo už nefangirluje. Achjo. Skoro mě to bolí u srdíčka.

"I'm your father, Idjits!"

Miguel Pejegríňo aka Lucifer udělal pro Satanismus víc, než kdokoliv před ním. Tohle chceš, věř mi.

John Winchester je tak moc shitty father, že Satan nosí jeho outfit.

Season 5

Zoufale se potácím mezi touhou stát se satanistkou a i za cenu běhání po stropě s hlavou otočenou o 180°, jen abych měla nepatrnou šanci, že mě oplodní Lucifer, a přáním být členem právě zformovaného teamu "free will". Asi zůstanu u bodání nožů do dětí a do těhotnejch žen a znova do dětí.

Deanova neoblomnost a duševní síla se oficiálně stává jediným pevným bodem v celém širém vesmíru. Jak řekl Curt Cobain...

Sam si u mě vyžehlil i nevyžehlitelné. Sice má vlasy jak dvorní mánička Královny matky, ale něco na tom klukovi je. A drží se, o tom žádná.

Mluvila jsem o andělech jako o kikotech? Ó, jak jsem se mýlila - jsou to totální zmrdi. Hnát je zmrzlou žábou až na kraj světa. Fuj na ně a na jejich Nebe-kracii. Přesto nemohu opomenout fakt, že archanděla bych si dala. Dvakrát. Michaela protože je prostě vostrej a disciplinovanej (takovej germangel) a Gabriela... protože je to prostě Gabe. A dokud můžu.

Chuck je prostě Bůh, o tom žádná. Sorry, Amber.

Tak jo, oprava 2, Cass je totálně nejvíc fluffy věc na světe a já si jdu pořídit twitter jen abych mohla stalkovat Mishu Collinse.

Anna, ta **** minda dosáhla onoho legendárního one night standu. Svině to je.

"O-ó Death! Ó-o-ó-ó Death!" Ať žije Královské jezdectvo!

Jsem ochotna smířit se s tím, že mě neoplodní Lucifer, ale Crowley. Yay! Už teď ho lowískuju.

Bobby už není nejkrutějším disabled hunterem na světě. Teda není disabled, hunter a krutý je pořád.

You know who is worse than Lucifer's plan? John Winchester's father skills.

Season 6

Potácím se dál - Deanův vysněný život s jeho velkou láskou, nebo pokračování seriálu. Vzhledem k tomu, že jsme teprve v šesté sérii, musí vám být jasné, jak to nakonec dopadne... ale zkraje nebudete rádi. Ne protože by seriál byl špatný, ale protože návrat do toho zhuntovaného světa je pro všechny zúčastněné prostě těžký.

A nedaj mu pokoj a nedaj mu pokoj. Dean si zase vybral svou pokrevní rodinu, aniž by tušil, do jakého Pekla se řítí... hang on a second!

Sammy je malá píča. Zjevně další z atributů, co vysál z Ruby. If you know what I mean. Chápu, že má omluvné issues - někdo pro něj má temné plány - ale přece jen mi leze na nervy víc, než kdykoliv předtím.

Automaticky vlhnu u Crowleyho: "Hello boys..."

Samuel is a shitty grandfather. Is it some king of fucking family tradition or what?!

Jasně, nechte Castiela, ať se vydá napospas celé té nebeské mafii, ať ho třeba sežerou, že jo! Chudák kluk. Aspoň že Crowley je vždycky po ruce a o tu naši chuděrku hebkou andělskou se dobře postará.

Balthazara ne, děcka, měl triko do véčka přece...

Idjits! Idjits! Idjits! Ty dva si prostě nenechají poradit!

No ty vole! Očistec! Chuck? Bůh? Castiel?! Crowley!


Season 7

Aneb to byla ta sízna, co mě donutila hubnout. Odmítám fastfood a řetězcové žrádlo. Protože nikdy nevíš. Raději koukám na ty dva poklady, víc zocelené než kdykoli předtím, spojené cílem, který je snad poprvé za celý seriál tmelí a žene do bratrských objímaček jako nic na světě.

Dean to nese těžce. Co? Všechno. Jako by najednou neměl čeho se držet. Ale samozřejmě to na něm nepoznáte, na to je to moc velký... Dean.

Sammy mě na krátký okamžik neštve a jeho vztah s Cassem je brutální bromance. A závidím mu jeho halušky. Teda přesněji řečeno závidím je přesně do chvíle, kdy Sama málem zabijou.

Castiel je víc badass než sáně v létě a v kostelech po celém světě přimalovává do vitrážových jesliček jezulátka v baloňáku. Dokud se mu vše nepředvídatelně nevymkne z rukou. Aspoň že vzal na sebe Sammyho "břímě". Zodpovědnost je fakt nahovno věc.

Bobby!!! You idjit! How yould you?!

Jak může vládnout někdo jménem Dick? No jak? Svět není v pořádku... a vlastně bude ještě o něco míň v pořádku až si z nás leviathani udělají chovný stádečko sádelníků.

Dlouho Supernatural postrádal sarkastického mladého asiata, co by měl trudný osud, se kterým by se ale vyrovnával s grácií, jíž kluci oceňují víc, než cokoli. Tak už ho mají. Zdravíme Kevina.

Yay! Charlie! A LARP! Yay podruhé!

"Hello boys..."

Stejně je to všechno chyba Johna Winchestera.

Season 8

Ty cliffhangery. Na konci osmičky jsem plakala - ze zoufalství, z beznaděje, pro Crowleyho křehkou duši. Nešlo to jinak. Bratrské pouto se hroutí, Nebe se rozpadá, Peklo rebeluje. A já? Já brečím, že.

Největší bijec Očistce Deanie je zpět a vede si sexy irského kamaráda. Upíra. Sammy to těžce nese. Ale nechat Bennyho v Očistci? To by byl vyloženě hřích. Čili by vás to mohlo plivnout zase zpátky a to fakt nechcete.

Same, Same, ty jsi mi ale sviňa svinutá. Nechat báchu napospas a nehledat ho? A pak být ještě naštvanej, když mi to sourozenec vyčítá? Fuj na tebe. Ale zkoušky ti jdou pěkně, o tom žádná.

Cass se dobrovolně zapomněl před portálem. A Dean z toho má bro/lover-issues. Jak jinak. Aspoň že Cassovi už nehrabe, že.

Víte, jak jsem mluvila o těch andělech? Jak jsou zmrdi a tak? Tak jsou. Jeden horší než druhej... a nad nima všema Naomi.

Oprava: Metatron je horší. A k tomu houmles.

Oprava 2: nejen Metatron je teď houmles.

Za všechno stejně může výchova.

Season 9

Můj pláč neustává ani začátkem deváté série. Andělé na Zemi dělají solidní bordel a všechno, co se na chvilku zdálo v pořádku, se sype jako domeček z karet a kdyby jen to - rozpadá se i nejpilířovatější z pilířů - bromance mezi Winchestery.

Deane, Deane, chvilku jsi venku z Očistce a už se zas uvrhneš v takové neštěstí. Ty můj kluku oblíbená. Teším se, až se dáš na dark side (cause' cookies), ale nezabij se při tom, prosímtě.

Jared Padalecki je zkurveně dobrej herec. MIluju ho. Narozdíl od Sama. Sam mě sere jako ještě nikdy. Těch výčitek! Těch keců, co má na Deana! Taková nespravedlnost. Lámu nad mladším Winchesterem hůl.

A Kevin zkurveně mrtvej prorok. Achjo.

Castiel se marně snaží srovnat všechny regály na benzínce. A je úspěšně odpaněn, za což mu všichni svorně tleskáme. Než se zeptáte - nebyla to Deanova zásluha. Jo a taky formuje andělský odboj nebo co.

Crowley nahrazuje Sama v roli dvorní smažky, čímž úplně nepomáhá dávat dohromady rozházené Peklo. Ale stejně bych ho chtěla za kamaráda.

Wow... Gadreel povídáš? Dat booty, thou... me likey! Ne že mi hocha říznete!

Knight of Hell Abaddon, rusovlasá krutokočka, na příjemnou chvíli nahrazuje Jo v roli Deanovy dvorní stalkerky. A jde jí to znamenitě. Její tričko "Devil made me do this" prostě musím mít.

Neměla jsem koukat na Galavanta, teď v Cainovi vidím zpívajícího krále víc než prvního démona a bratrovraha. Zatímco normální populace číhá na vraždění, já se klepu v očekávání jeho úžasného hlasu.

Metatrone! Ty hnusná, hnusná, archandělská opičí prdeli! Shoř v Pekle... nebo klidně na Bahamách, ale hlavně to udělej zatraceně rychle.

Johne Winchestere, co jen jsi to vychoval z toho svýho mladšího kluka?

.
.
.Takže tak no. A zvládla jsem to bez spoilerů, heč! I když - jak tak teď na to koukám - mohla jsem si ušetřit práci...

 

2 people judged this article.

Comments

1 Akai Akai | Web | 6. may 2015 at 10:18 | React

This is wonderful and sooo funny :D
Though I've only read til season 5, not to spoil anything for myself :) hey, could you divide it by seasons and make it each an article in the unfinished so that I could read each when I finish the particular season? Pretty please :)
Btw are you free this afternoon? I am, we could talk via Skype about 'los vengadores' - is that the correct word? :D

2 babirusa babirusa | Web | 6. may 2015 at 15:56 | React

[1]: course I can, why not, give me a sec. Btw I can go to Skype now... like in 15 mins, is it OK?

3 Akai Akai | Web | 6. may 2015 at 16:00 | React

[2]: absolutely fine for me :) in 15 mins then :D

4 proste-panda proste-panda | Web | 7. may 2015 at 22:38 | React

Ježiš, to sem si zas něco přečetla :DDDD Nejvíc mě bavěj ty otcovský zakončení, sjela sem to všechno nejdřív dolů abych zjistila, jestli papá figuruje na konci každého shrnutí sezony :D hele fajn, uznávám, Supernatural je boží, sice bych si asi nevybrala ani Sama, ani Deana (dobře pro tebe), ale jinak je to prostě dobrá série a byť jsem v začátcích druhé řady, tak sem oficiálně fanynkou a těšim se co bude dál. :D

5 babirusa babirusa | Web | 8. may 2015 at 1:31 | React

[4]: a proto tě milujeme, ségra :D

6 stuprum stuprum | Web | 8. may 2015 at 2:15 | React

Stále teh best!

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.